103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

15.11.2021r.

11 listopada br. obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów (1795–1918), nasz kraj odzyskał suwerenność. To święto obchodzone corocznie 11 listopada w dniu, w którym podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim.

Zgorzeleckie obchody 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, którą w kościele pod wezwaniem św. Bonifacego o godz. 11:00 odprawili przedstawiciele zgorzeleckiego duchowieństwa, na czele z ks. dziekanem Janem Kułyną.

Wójt Piotr Machaj wspólnie z Przewodniczącą Rady Gminy Zgorzelec Anna Rakoczy uczestniczyli w zgorzeleckiej uroczystości patriotycznej pod pomnikiem Millenium, której gospodarzem był burmistrz Rafał Gronicz. Po przywitaniu gości i wystąpieniach okolicznościowych pod pomnikiem złożyli wieniec z biało-czerwonych kwiatów.

W czwartkowych uroczystościach licznie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Zgorzeleckiego i Görlitz, mieszkańcy Zgorzelca, delegacje związków kombatanckich, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele instytucji i zakładów działających na terenie miasta i powiatu, radni z Gminy Zgorzelec, Miasta Zgorzelec oraz Powiatu Zgorzeleckiego.

Odświętną oprawę uroczystości nadały Poczty sztandarowe miasta, służb mundurowych, związków kombatanckich i zawodowych, szkół oraz harcerze, wartę honorową przy pomniku Millenium wystawił 23 Śląski Pułk Artylerii.

Jerzmanki

Sławnikowice