15 dni, 20 młodych ludzi z 4 krajów – Worcation 2021 „Zjednoczeni w różnorodności”

01.09.2021r.
Drukuj

W piątek 13.08.2021 r. odbyło się uroczyste zakończenie międzynarodowej wymiany młodzieży Worcation połączone z upamiętnieniem ofiar Stalagu VIII A i drugiej wojny światowej. W trakcie dwóch tygodni spędzonych w Europamieście Görlitz-Zgorzelec, od 31 lipca do 14 sierpnia 2021 roku, młodzi ludzie z Niemiec, Polski, Włoch i Ukrainy mieli okazję poznać rówieśnikow z innych krajów. Organizatorem projektu, który w tym roku odbył się już po raz 14-sty, jest Meetingpoint Music Messiaen e.V. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Zjednoczeni w różnorodności”. Tematem przewodnim spotkania była historia byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, w którym w latach 1939-1945 więzionych  było około 120.000 żołnierzy. Wśród nich byli więźniowie francuscy, włoscy i polscy oraz żołnierze z byłego Związku Radzieckiego, którzy w obozie żyli w nieludzkich warunkach.

Podczas uroczystości zakończenia Worcation uczestnicy opowiedzieli o doświadczeniach, jakie zdobyli w trakcie dwóch tygodni trwania projektu oraz o swojej pracy. Warsztaty teatralne i muzyczne stworzyły przestrzeń do tego, aby młodzież w kreatywny sposób mogła przepracować temat przeszłości i zmierzyć się z historią Stalagu VIII A. W krótkich scenkach teatralnych młodzi ludzie starali się przybliżyć losy jeńców wojennych oraz czas ich uwięzienia, zadając sobie przy tym pytanie, czy w poznanych historiach mogą odnaleźć analogie do własnego życia. Efektem tej pracy jest teledysk, którego ścieżka dźwiękowa została skomponowana i nagrana przez uczestników warsztatów. Ponadto w filmie zostały wykorzystane oryginalne artefakty znalezione na terenie Stalagu podczas Worcation 2018 i 2019.

Trzecia grupa warsztatowa zajmowała się odrestaurowaniem pochodzącego z lat 70. modelu Stalagu VIII A. Jako podstawę uczestnicy wykorzystali zdjęcia Stalagu z maja 1945r. oraz inne dokumenty historyczne. W trakcie prac przeliczono skalę modelu tak, że obecnie jest on zgodny z rzeczywistością. Model znajduje się przy wystawie stałej w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura i można go obejrzeć w godzinach otwarcia Centrum.

Obok pracy w ramach warsztatów, na młodych Europejczyków czekał także bogaty program zajęć dodatkowych. Gra miejska w Europamieście, plażowanie nad jeziorem Berzdorfersee, wizyta w Muzeum Higieny w Dreźnie, czy też wspólne wieczorne grillowanie – to tylko niektóre z nich. Pożegnanie ostaniego dnia było trudne dla wielu uczestniów, a nawet towarzyszyły mu łzy. Wszyscy jednak zadeklarowali się, że w przyszłym roku ponownie spotkają się w Görlitz.

Projekt Worcation 2021 został dofinansowany przez:
– Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”
– Partnerstwo na rzecz Demokracji Miasta Görlitz w ramach programu „Żywa demokracja”
– Fundusz Wspierania Demokracji

Dziękujemy również naszemu partnerowi – Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura oraz sponsorom: Gminie Zgorzelec oraz piekarni Görlitzer Brotschmiede.

Patronat nad Worcation objął Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz oraz Nadburmistrz Miasta Görlitz Octavian Ursu.

Publikacje nie wyrażają opinii opinii Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny, Osób Starszych, Kobiet i Młodzieży (BMFSFJ) oraz Federalnego Urzędu ds. Rodziny i Zadań Obywatelskich (BAFzA). Za treść swoich wypowiedzi odpowiedzialność ponoszą autorzy/autorki.

źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V

print

Zobacz także: