15 lat działalności stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen

24.10.2022r.

W piątkowy wieczór 14 października 2022 roku Meetingpoint Memory Messiaen e.V. świętowało 15-lecie swojej działalności. Pracę na rzecz zachowania pamięci o byłym obozie jenieckim Stalag VIII A i jego ponad 120.000 jeńców stowarzyszenie rozpoczęło w 2007 roku.

„Niewiarygodne! Niemożliwe! Z taką reakcją spotkaliśmy się w 2007 roku. Chcieliśmy stworzyć miejsce pamięci, wspólnie jako Polacy i Niemcy. Miejsce pamięci, miejsce spotkania, miejsce przyszłości. Daleko poza miastem, w lesie. W miejscu, którego historia została w dużej mierze zapominana na dziesiątki lat.” opowiadał w swojej przemowie Frank Seibel, prezes stowarzyszenia.

Bez ścisłej współpracy polsko-niemieckiej budowa Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura oraz powstanie Miejsca Pamięci Stalag VIIII A nie byłyby możliwe. Do tego odniosła się w swoim wystąpieniu Kinga Hartmann-Wóycicka, prezes zarządu Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura:

„Wiele lat i wielkich wydarzeń musiało nastąpić, abyśmy mogli wspólnie pracować nad tym historycznym wyzwaniem. Musiał upaść komunistyczny reżim, nastąpiło zjednoczenie Niemiec, a Polska stała się członkiem europejskiej wspólnoty. Tutaj, regionalnie, od kilku lat zaczęto mówić o Europamieście.To są milowe kroki w życiu naszych społeczeństw. Wielkim więc osiągnięciem jest to, że stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen i Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura razem weszły w te wyjątkowe procesy, które służą pojednaniu Niemców i Polaków.”

Z okazji jubileuszu w Europejskim Centrum po raz pierwszy zabrzmiała jazzowa wersja„Kwartetu na koniec czasu”  Oliviera Messiaena – dzieła muzyki kameralnej, którego prawykonanie miało miejsce w styczniu 1941 roku w obozie jenieckim Stalag VIII A Görlitz. Pomysł zagrania słynnego kwartetu Messiaena w jazzowej interpretacji zrealizował znany drezdeński perkusista i perkusjonalista Günter Baby Sommer w towarzystwie Steffena Gaitzscha (skrzypce) i Johannesa Endersa (klarnet). Był to z pewnością niezwykły i wzruszający koncert.

Stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen dziękuje wszystkim swoim przyjaciołom i sympatykom za liczne życzenia i gratulacje.

źródło: Meetingpoint Memory Messiaen e.V.