17 maja – Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

17.05.2023r.
Drukuj

Każdego roku, 17 dnia maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.  Inicjatorem tego święta jest Child Helpline International – organizacja zrzeszająca telefony zaufania dla dzieci ze 160 krajów świata. Polskie obchody Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci organizowane są przez Fundację Dzieci Niczyje.

Telefony zaufania to linie telefoniczne, które są dostępne dla dzieci i młodzieży znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych.

Problemy dotyczące niskiego poczucia własnej wartości, poszukiwania sensu życia, stany lękowe, brak wsparcia ze strony rodziców, przemoc w rodzinie lub szkole – to najczęstsze problemy z jakimi borykają się małoletni.

Celem infolinii jest pomoc najbardziej bezbronnej i wrażliwej grupie osób, podnosząc ich głos i przypominając o ich prawach!

Przez całą dobę –  365 dni w roku – dzieci i młodzież mogą podzielić swoim troskami, obawami i lękami, myślami samobójczymi. Telefony zapewniają anonimowe, bezpieczne i troskliwe wsparcie wyszkolonych wolontariuszy i profesjonalistów: pedagogów i psychologów, którzy potrafią słuchać, udzielać wsparcia emocjonalnego, wspólnie szukać rozwiązań jak przezwyciężyć kłopoty i problemy.

Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu, także w dni ustawowo wolne od pracy.

Dzieci i młodzież mogą skorzystać także z pomocy Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, dzwoniąc pod numer 800 12 12 12. 

Pod numer interwencyjny 800 12 12 12 mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

Można też napisać do ekspertów na czacie, który znajduje się na stronie Rzecznika: Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – Rzecznik Praw Dziecka (brpd.gov.pl)

Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

 Więcej informacji: 

print

Zobacz także: