08.03.2021r.
Drukuj

Od 18 do 23 maja po raz 18-sty odbędzie się Nyski Festiwal Filmowy. W tym roku do organizatorów festiwalu z Kunstbauerkino Großhennersdorf wpłynęło blisko 600 zgłoszeń. Filmy zawalczą o miejsce w trzech konkursach oraz jedenaście Nyskich Ryb, kultowych statuetek festiwalu.

Wśród zgłoszonych produkcji z Polski, Czech i Niemiec znalazły się filmy fabularne opowiadające o życiu i dorastaniu młodych ludzi, filmy dokumentalne, które w krytyczny sposób ukazują relacje między pokoleniami oraz między człowiekiem a naturą, a także filmy krótkometrażowe, które w różnym stylu podejmują się tematu człowieka i jego zachowań w wyjątkowych sytuacjach. O tym, które filmy znajdą się w programie festiwalu, zdecydujemy na początku kwietnia.

„Cieszymy się, że mimo ograniczonych warunków produkcyjnych z powodu pandemii koronawirusa, tak wielu filmowców zgłosiło swoje dzieła na tegoroczny Nyski Festiwal Filmowy“, mówi Ola Staszel z trzyosobowego zespołu kierowniczego festiwalu. „Rozpoczęliśmy już przygotowania do festiwalu. Oczywiście na bieżąco obserwujemy sytuację epidemiczną i na jej podstawie dostosowujemy nasze plany. Mamy nadzieję, że do maja ponownie będą mogły otworzyć się kina artystyczne w naszym regionie, a my będziemy mogli przywitać w trójstyku licznych fanów filmu i kinomanów.“ – kontynuuje Staszel.

Żywa Europa w regionie trójstyku nad Nysą
Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje w regionie trójstyku Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Pierwotny pomysł zaprezentowania filmów w trzech krajach na przestrzeni lat stale się rozwijał. Dziś festiwal stanowi kulturowy pomost dla fanów filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów oraz ważne miejsce spotkań dla krajowych i międzynarodowych twórców filmu oraz przedstawicieli przemysłu filmowego. Oprócz trzech konkursów i różnych cykli filmowych, które prezentują stosunki i związki między narodami Europy Wschodniej oraz rzucają filmowe spojrzenie na przeszłość i przyszłość, w międzynarodowym programie festiwalu znajdą się także wydarzenia dodatkowe, takie jak koncerty, wieczorki literackie, wystawy i imprezy.
18. Nyski Festiwal Filmowy zgodnie ze swoim tegorocznym mottem „Mother Europe“ koncentruje się na kwestiach, które łączą wszystkich Europejczyków – na korzeniach idei europejskiej, kształcie dzisiejszej Europy i na pytaniu, jak mogłaby wyglądać jej przyszłość. Trójnarodowy festiwal filmowy na trójstyku granic nad Nysą od samego początku opowiadał się za otwartą, sprawiedliwą społecznie i tolerancyjną Europą. Jednak różnice w poziomie życia, deficyty demokracji i myślenie nacjonalistyczne stale podważają tę wizję i zagrażają wolnościom, które od dawna uważane są za oczywiste. I właśnie do refleksji i dyskusji nad tymi tematami pragnie zaprosić z samego serca Europy w tegorocznym cyklu Fokus nasz transgraniczny festiwal filmowy.

Uroczystość otwarcia 18. Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 18 maja w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Zittau. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród planowana jest na 22 maja w Filmtheater Ebersbach. Podczas niej oprócz najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych oraz faworytów publiczności, przyznane zostaną także nagrody za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla filmu, który porusza kwestie porozumienia między sąsiadującymi ze sobą narodami: Polską, Czechami i Niemcami. Honorową nagrodę tegorocznego Nyskiego Festiwalu Filmowego otrzyma czeska reżyserka i scenarzystka Helena Třeštíková.

Aktualne informacje dostępne są online.

Źródło: Kunstbauerkino e.V.

print

Zobacz także: