20. Nyski Festiwal Filmowy: Uroczystość wręczenia nagród z bisem w Görlitz

25.05.2023r.
Drukuj

We wtorek w Zittau rozpoczął się 20. Nyski Festiwal Filmowy. Jeszcze do niedzieli w ramach transgranicznego święta kina odbędą sie pokazy blisko 100 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, a także dyskusje filmowe, wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń w 23 miejscach w Niemczech, Polsce i Czechach – w tym w Großhennersdorf, Mittelherwigsdorf, Zittau, Görlitz, Löbau, Bautzen, Zgorzelcu, Varnsdorf i Libercu.

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego rozpocznie się w sobotę 27 maja w Kühlhaus w Görlitz o godzinie 18:00. Nyskie Ryby, prestiżowe statuetki festiwalu zaprojektowane przez artystę ze Strahwalde Andreasa Kupfera, zostaną przyznane najlepszym filmom fabularnym, dokumentalnym i krótkometrażowym, najlepszym kreacjom aktorskim, najlepszemu scenariuszowi, najlepszej scenografii i faworytom publiczności. Ponadto Stowarzyszenie Filmowe Saksonii przyzna nagrodę specjalną filmowi wybranemu z całego programu festiwalu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących między nimi podobieństw.

Główna nagroda festiwalu o wartości 10 000 euro to „Nyska Ryba: Najlepszy Film Fabularny” przyznawana przez Saksońską Minister Sztuki za najlepszy film fabularny w konkursie. Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego wynosi 5 000 euro i jest sponsorowana przez kampanię lokalną „So geht sächsisch”. Nagrodę tę wręczy premier Saksonii Michael Kretschmer, jeden z patronów festiwalu, który będzie także gościem ceremonii wręczenia nagród. Jego kolega Martin Půta, Hejtman Kraju Libereckiego (Liberecký kraj), patron festiwalu, również będzie obecny na wydarzeniu i wręczy Nyską Rybę za najlepszy scenariusz.

Zaraz po zakończeniu ceremonii, od godziny 20:30 w Kühlhaus odbędzie się koncert plenerowy rosyjskiego zespołu Pussy Riot. Feministyczny kolektyw artystyczny stał się jednym z najbardziej znanych zespołów twórczych w Rosji – i jednym z najbardziej kontrowersyjnych. Występy grupy są głośne i zawsze stanowią jedyne w swoim rodzaju, wymowne polityczno-muzyczne wydarzenie sceniczne. Bilety na koncert są dostępne w przedsprzedaży online w cenie 25,- euro (plus opłaty) na stronie głównej festiwalu lub na www.tixforgigs.com. Bilet normalny w kasie wieczornej kosztuje 30 euro, a ulgowy 25 euro.

Pełny program festiwalu, bilety na filmy i wydarzenia, a także najnowsze informacje na temat Nyskiego Festiwalu Filmowego są dostępne online na stronie www.neissefilmfestival.net/pl

#Neissefilm #nff2023 
www.facebook.com/neissefilmfestival
www.youtube.com/neissefilmfestival
www.twitter.com/neissefilmfest
www.instagram.com/neissefilmfest    

Żywa Europa na styku trzech granic nad Nysą
Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje na styku trzech granic Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. To, co wyróżnia festiwal to jego wszechstronny i trójnarodowy charakter. Międzynarodowe pokazy filmowe odbywają się w blisko dwudziestu różnych miejscach położnych w sąsiedztwie rzeki Nysy. Festiwal stanowi dziś kulturowy pomost dla fanów i fanek filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów. Każdego roku festiwal rzuca filmowe spojrzenie na relacje między narodami Europy Wschodniej, ukazując je z perspektywy przeszłości i teraźniejszości. Obok trzech konkursów w transgranicznym programie festiwalu znajdują się także wydarzenia dodatkowe, takie jak koncerty, spotkania autorskie, wystawy i imprezy.

Patronami 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego są Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonii, Martin Půta, kapitan Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.

Nyski Festiwal Filmowy jest wspierany i finansowany przez: Saksońskie Ministerstwo Nauki, Sztuki i Turystyki, Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Powiat Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundację Kultury Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-czeski Fundusz Zukunftsfonds, Federalną Fundację ds. Badań nad Komunistyczną Dyktaturą w Niemczech Wschodnich, Kraj Liberecki i KuBiMoBil. Działanie to jest współfinansowane ze środków podatkowych na podstawie budżetu uchwalonego przez posłów Parlamentu Saksonii.

print

Zobacz także: