4-tygodniowy lockdown w Niemczech

30.10.2020r.
Drukuj

Flaga Niemiec Od poniedziałku, 2 listopada wchodzi w życie ogólnoniemiecki 4-tygodniowy lockdown. Przedstawiamy informacje, które mogą okazać się przydatne dla osób przekraczających polsko-niemiecką granicę.

GASTRONOMIA: restauracje, bary, kluby, dyskoteki itp. zostają zamknięte. Posiłki na wynos oraz dostawa są możliwe.

SPORT: studia fitness, siłownie, baseny zostają zamknięte. Mecze i zawody sportowe bez widowni.

USŁUGI: salony kosmetyczne, salony masażu, studia tatuażu muszą zostać zamknięte. Praktyki świadczące usługi medyczne, tj. fizjoterapia mogą być otwarte.

SPOTKANIA TOWARZYSKIE: do max. 10 osób z max. 2 gospodarstw domowych. Dotyczy to zarówno miejsc publicznych jak i domów.

TURYSTYKA: zabronione zostają noclegi w celach turystycznych. Noclegi i podróże są możliwe tylko w niezbędnych do tego celach oraz w celach służbowych. Wzywa się obywateli do zrezygnowania z prywatnych podróży i odwiedzin.

PRACA: wprowadza się prace zdalną tam, gdzie tylko jest to możliwe, pozostałe zakłady pracy będą działały z uwzględnieniem rygoru sanitarnego.

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA: pozostają otwarte pod zachowaniem rygoru sanitarnego.

HANDEL: detaliczny i hurtowy pozostaje otwarty przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i reguły 1 klient na 10m2.

W kwestii przekraczania granic nie ma zmian. Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen. Przez cały czas obowiązywania obostrzeń władze niemieckie nie zapowiedziały wprowadzenia regularnych kontroli granicznych z Polską.

Cała Polska jest uznawana jednak za obszar podwyższonego ryzyka. Przy podróży do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w kwarantannie. Jest tu jednak wiele wyjątków. Nie dotyczy to np. pracowników transgranicznych oraz osób przebywających na terenie Niemiec nie dłużej niż 24h. Osób które z przyczyn niemożliwych do przesunięcia w czasie, a bezwarunkowo koniecznych, muszą przez określony czas przebywać na terenie Niemiec. Więcej informacji.

W celu uzyskania aktualnych informacji miasto Goerlitz uruchomiło infolinię w godzinach 8:00 – 16:00 pod nr 03581 663-5656 oraz kontakt mailowy: anfragen-corona@kreis-gr.de, hygienekonzepte@kreis-gr.de

Więcej informacji w j.polskim dot. sytuacji w Niemczech.

Źródło: Urząd Miasta w Zgorzelecu, kreis-goerlitz.de, www.gov.pl

print

Zobacz także: