Najlepsze utwory niemiecko-francuskiej muzyki chóralnej wykona w Görlitz chór pod batutą Cambrelinga

04.04.2019r.
Drukuj

 

Muzykę XX. wieku cechuje pluralizm stylistyczny. Z jednej strony mamy do czynienia z odwrotem od romantyzmu, którego wyznacznikiem jest między innymi poleganie na racjonalnej analizie i organizacji materiału muzycznego w ramach muzyki dwunastotonowej. Z drugiej zaś strony charakterystyczne dla kompozycji tego okresu są najróżniejsze przejawy wrażliwości, budzące skojarzenia z francuskim malarstwem impresjonistycznym. Elementem wspólnym jest rezygnacja z patosu i przytłaczającej estetyki romantyzmu, nie eliminująca jednak ładunku uczuciowego utworu muzycznego. Charyzmatyczny dyrygent Sylvain Cambreling i prof. Joshard Daus, dyrektor artystyczny EUROPEJSKIEJ AKADEMII CHÓRALNEJ (ECA) są autorami wspólnego projektu, który obejmuje całe spektrum najwspanialszych utworów francuskiej i niemieckiej muzyki chóralnej ostatniego stulecia: dzieła Ravela, Hindemitha, Poulenca, Schönberga i kompozycje własne młodego Cambrelinga, śpiewane a capella przez europejskie młode talenty. W niedzielny wieczór 7 kwietnia polsko-niemiecka publiczność z Görlitz i Zgorzelca będzie miała okazję wysłuchać niezwykłego utworu „Pokój na ziemi” Schönberga, który w swej warstwie słownej stanowi apel o docenienie wagi porządku społecznego i mówi o ogólnoświatowym pokoju jako utopii, do której jednak warto dążyć. „Muzyka do 3 Fables napisana przez Cambrelinga oraz przepiękne kompozycje Hindemitha do wierszy Rilkego stanowią misterne i zarazem bezcenne klejnoty muzyki niemiecko-francuskiej”, tak o wybranych utworach z programu koncertu planowanego w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – STALAG VIII A  mówi prof. Daus.

Sylvain Cambreling już po raz drugi gości w Łużycach i wizyta ta jest kontynuacją ścisłej współpracy, jaka łączy go z EUROPEJSKĄ  AKADEMIĄ CHÓRALNĄ  w GÖRLITZ. Porywające i barwne widowiska muzyczne sprawiły, że urodzony w 1948 r. w Amiens charyzmatyczny maestro darzony jest na całym świecie wielką estymą. Do lata 2018 r. był on naczelnym dyrektorem muzycznym Opery Państwowej w Stuttgarcie (Opera Roku 2016), od roku 1997 jest pierwszym dyrygentem gościnnym Klangforum w Wiedniu, a od roku 2010 także dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Yomiuri Nippon w Tokio. Z początkiem sezonu 2018/2019 Sylvain Cambreling objął dyrygenturę Orkiestry Symfoników Hamburskich, z ECA jako stałym chórem towarzyszącym. Po uwieńczonych ogromnym sukcesem dużych produkcjach w mieście Hanzy Francuz nie kryje radości, że tym razem ma możliwość poprowadzenia w chóru w bardziej kameralnej atmosferze. I tak w pierwszy kwietniowy weekend udziałem słuchaczy stanie się absolutnie unikalne i wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Zostanie ono zaprezentowane w wypróbowanej już przez ECA formule „koncertu mówionego”. Formuła ta została opracowana przez dyrygenta Helmutha Rillinga, by zapewnić odbiorcom głębsze zrozumienie muzyki. Konferansjerem koncertów, z tłumaczeniem na język polski, będzie dziennikarz radiowy Rainer Peters, znany ze swoich audycji w Westdeutscher Rundfunk i Südwestrundfunk.

Szczegóły wydarzenia A Cappella – Koncert z komentarzem z Sylvain’em Cambrelingiem:

Niedziela, 7. kwietnia 2019, Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – STALAG VIII A, Zgorzelec, Polska, godz. 19:30

Program:
M. Ravel: 3 Chansons
P. Hindemith: 6 Chansons
A. Schönberg: Pokój na ziemi
F. Poulenc: Chansons a boire fur voix d’hommes a cappella na 4 głosy
F. Schmitt: À contre-voix a capella

A. Webern: Ubieżajcie na lekkich łodziach
J. Ibert: La Berceuse du petit zébu
S. Cambreling: 3 Fables
J. Supervielle: L’anémone
J. Prévert: Le chat et l’oiseau
J. de La Fontaine: Le Corbeau et le Renard

EUROPEJSKA  AKADEMIA CHÓRALNA  w GÖRLITZ
Prowadzenie: Prof. Jürgen Blume / z tłumaczeniem na język polski
Przygotowanie chóru: Sylvain Cambreling & Joshard Daus
Dyrygent: Sylvain Cambreling

Wstęp: 20 € (bilet ulgowy 12 €) w przedsprzedaży I 24 € / 103 Zł w dniu koncertu (bilet ulgowy 15 € / 65 Zł ) Przedsprzedaż:  SZ-Ticketservice I Informacja Turystyczna Görlitz I i-vent I www.reservix.de I Bilet zakupiony w przedsprzedaży upoważnia do darmowego przejazdu specjalnym autobusem na trasie Zgorzelec, dawny dworzec autobusowy, odjazd o godz. 18:45 – Zgorzelec Stalag VIIIA.

O EUROPEJSKIEJ  AKADEMII CHÓRALNEJ GÖRLITZ

EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA została założona w roku 1997 przez profesora Josharda Dausa jako wspólne, międzynarodowe forum muzyczne Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji i Szkoły Wyższej w Bremie, a od roku 2017 ma swą siedzibę w Görlitz. Jej celem, realizowanym poprzez reprezentujące wysoki poziom artystyczny koncerty, głównie wykonania muzyki chóralno-symfonicznej, wzbogacone brzmieniami i tradycjami chóralnymi typowymi dla starego kontynentu, jest przywrócenie dawnej świetności chóralistyce niemieckiej. ECA jest przede wszystkim kuźnią europejskich młodych talentów, w której teoria ściśle splata się z praktyką w myśl maksymy „learning by doing“ na poziomie mistrzowskim. Koncepcje prof. Dausa wzbudziły zainteresowanie zarówno po stronie władz państwowych, jak i włodarzy miasta Görlitz i innych mecenasów muzyki. Dzięki nim EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA GÖRLITZ urosła do rangi instytucji kultury realizującej na wielu płaszczyznach misję odrodzenia muzyki chóralnej. A wszystko to w Görlitz, miejscu leżącym na szlaku Via Regia, od wieków łączącym Wschód z Zachodem.
Ścisłej współpracy z Symfonikami Hamburskimi – Orkiestrą Laeiszhalle, zainicjowanej jeszcze przez Sir Jeffrey’a Tate, zawdzięcza ECA możliwość rezydowania także poza swoją siedzibą w Görlitz – w hamburskiej Laeiszhalle, jak również występy w Filharmonii nad Łabą. Po objęciu przez Sylvain´a Cambrelinga funkcji dyrektora orkiestry Symfoników Hamburskich ECA zamierza kontynuować swą długoletnią współpracę z tym partnerem.

O dyrektorze artystycznym
Joshard Daus należy do grona najsłynniejszych dyrygentów chóralnych, pod którego batutą występowały liczne chóry i orkiestry o światowej renomie. Jego doświadczenie i kompetencje są dla śpiewaków gwarancją zdobycia najwyższych kwalifikacji. ECA jest jego ukochanym projektem, dla którego uzyskanie nowej siedziby stanowić ma pewne zabezpieczenie na przyszłość. 
Daus ukończył w swym rodzinnym Hamburgu Szkołę Muzyczną w klasie prof. Hermanna Rauhe oraz Studium Kapelmistrzowskie pod kierownictwem prof. Brückner-Rüggeberga. W latach 1976 – 1997 sprawował funkcję miejskiego dyrektora muzycznego na terenie Westfalii. Wieść o jego sukcesach artystycznych rozniosła się daleko i w roku 1985 dotarła także na Uniwersytet w Moguncji. W roku 1986 Daus rozpoczął intensywną współpracę z dyrygentem Sergiu Celibidache, której to współpracy zawdzięcza istotne dla swojej dalszej pracy impulsy. Pod kierownictwem Celibidache sprawował on w latach 1990 – 1993 funkcję dyrektora Chóru Filharmoników Monachijskich. Chcąc wcielić w życie swoje ideały dydaktyczne oraz muzyczne założył w roku 1997 EUROPEJSKA  AKADEMIĘ CHÓRALNĄ.

Koncert z komenterzem „A Cappella“ odbędzie się dzięki wsparciu i uprzejmości
przedstawicieli rządu federalnego ds. kultury i mediów, MBF foundation, Diagnostyki Laboratoryjnej EUROIMMUN AG, GLL Real Estate Partners, Fundacji Sparkasse Łużyce Górne-Dolny Śląsk, salonu samochodowego Skody Klische, DYNARIS i Towarzystwa Miłośników Europejskiej Muzyki Chóralnej Hamburg-Görlitz e.V.

Kontakt dla prasy
Daniela Daus, EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ,
+49 (0)157 845 281 68,
marketing@europachorakademie.de
www.europachorakademie.de  

print

Zobacz także: