78. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

09.05.2023r.

W poniedziałek 8 maja br. pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich, samorządowcy, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele stowarzyszeń i związków, instytucji i zakładów, zgorzeleckie duchowieństwo oraz mieszkańcy. Uroczystość uświetniła obecność Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej PGE KWB Turów.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili Starosta Zgorzelecki – Artur Bieliński oraz w imieniu gospodarza Burmistrza Miasta Zgorzelec, Zastępca Burmistrza – Radosław Baranowski.

Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Orła Piastowskiego oddając hołd poległym. Biało-czerwony wieniec złożyli Wójt Piotr Machaj oraz Zastępca Wójta Marek Wolanin.

Pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Koźlicach odbyły się obchody upamiętniające ofiary niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A.

Stalag VIII A był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich powstałych w trakcie II wojny światowej na terenie Niemiec. Został on utworzony jako obóz przejściowy 26 sierpnia 1939 r. w Görlitz-Ost (obecnie Koźlice) i podlegał VIII okręgowi wojskowemu z siedzibą w Breslau. Przybyli z końcem września pierwsi polscy jeńcy wojenni zmuszeni zostali do pracy przy budowie stalagu. Do dnia 8 maja 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony, przez Stalag VIII A przeszło 120 000 jeńców różnych narodowości, między innymi Polaków, Francuzów, Belgów, Jugosłowian, Włochów, obywateli Związku Radzieckiego, Amerykanów i Brytyjczyków.

W imieniu władz oraz mieszkańców Gminy Zgorzelec kwiaty pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A złożyli – Wójt Piotr Machaj, Zastępca Wójta Wójta Marek Wolanin  oraz Przewodnicząca Rady Gminy Anna Rakoczy.