84. rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir

12.02.2024r.
Drukuj

W niedzielę 11 lutego br. w kościele pod wezwaniem Świętego Bonifacego w Zgorzelcu, odbyła się uroczysta msza święta upamiętniająca 84. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się operacja NKWD, znana również jako operacja polska, w ramach której tysiące polskich obywateli zostało deportowanych z okupowanej przez ZSRR części Polski na obszary Syberii, Kazachstanu i innych regionów Związku Radzieckiego. Zsyłka ta była częścią sowieckiego represyjnego aparatu, który miał na celu eliminację potencjalnych przeciwników reżimu sowieckiego i osłabienie polskiej społeczności na terenach okupowanych.

W obchodach uczestniczyli Sybiracy, członkowie zgorzeleckiego oddziału związku kierowanego przez Prezesa Mieczysława Starykowa, ich rodziny, mieszkańcy Zgorzelca. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych wśród których znalazły się poczty Związku Sybiraków Koło w Zgorzelcu oraz Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach.

Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się w kościele. W imieniu Wójta Gminy Zgorzelec w uroczystości uczestniczył Zastępca Wójta Marek Wolanin.

foto: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

print

Zobacz także: