Aktywna jesień z projektem

02.11.2021r.
Drukuj

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec”

Miesiąc październik był bardzo aktywnym czasem dla uczestników Projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu. Działania były prowadzone pod nazwą: „ Animacje lokalne – warsztaty i zajęcia profilaktyczne dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia” i „ Aktywna integracja o charakterze społecznym rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym”  

  • W świetlicach wiejskich w Tylicach i Gozdaninie odbyły się 2 spotkania poświęcone przeciwdziałaniu przemocy. Gościem na spotkaniu była funkcjonariuszka z Zespołu Profilaktyki społecznej młodszy aspirant Mariola Śniegula. Podczas prelekcji profilaktycznej została przedstawia seniorom idea koncepcji oraz umówiona metoda działania oszustów między innymi na „wnuczka”, „policjanta” „amerykańskiego żołnierza” oraz sposób kontaktu z Policją w przypadku zaistnienia przestępstwa. Ponadto dla uczestników spotkania został odtworzony film edukacyjny pn. „Rozmowa z osobą doznającą przemocy” ( Źródło: niebieska linia)
  • Uczestnicy projektu realizujący kurs prawa jazdy kat. B kontynuowali zajęcia praktyczne. Jazdy odbywały się planowo. Pierwsze osoby przystąpiły do egzaminu teoretycznego.
  • Staże zawodowe w DPS „Jutrzenka” oraz w Fundacji „Nasze dzieci” w Zgorzelcu odbywały się planowo.
  • W dniu 23 października, w sobotę w świetlicy wiejskiej Przesieczanach odbyły się 2 bloki zajęć dla 2 grup: warsztaty – zdrowe żywienie oraz nadwaga i skutki zdrowotne: zajęcia ruchowe – trener + prelekcja. Zajęcia prowadziła trenerka fitness a prelekcję wraz z ćwiczeniami terapeuta muzykoterapii. Po wysiłku fizycznym uczestnicy z chęcią przystąpili do kolejnych warsztatów. Z przyjemnością były wspólnie w parach szykowane koktajle, smootfie z owocami, pasty z białej fasoli do chleba, omlet jaglany z gruszką, kotlety ziemniaczane i zupy krem. W przygotowaniu potraw zaangażowani byli zarówno dorośli jak i dzieci.
  • Piknik „ Dzień Rodziny” Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu w ramach projektu, „Aktywna Integracja o charakterze społecznym rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym” zorganizowała w dniu 16.10.2021r. (sobota) w Centrum Rekreacyjno Turystycznym w Radomierzycach wspólny piknik pod nazwą „ Dzień Rodziny”.   W przedsięwzięciu brało udział łącznie 8 rodzin wraz z 29 dziećmi z terenu naszej gminy.        O oprawę terapeutyczną i muzyczną zadbały animatorki łącząc gry i zabawy na świeżym powietrzu z wieloma konkursami i nagrodami, które otrzymali uczestnicy.  Jedną z wielu atrakcji było malowanie twarzy z ulubionych postaci bajek. Piknik pod nazwą „ Dzień rodziny” zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy grillu delektując się kiełbaskami, kaszanką, soki, owoce, ciastka i słodycze.
  • Wyjazd integracyjny do ZOO we Wrocławiu. W dniu 11.10.2021r. Gmina Zgorzelec – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu w ramach realizacji projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich – „Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym” zorganizował wyjazd integracyjny do ZOO we Wrocławiu. W  wycieczce wzięło udział 8 rodzin wraz z dziećmi. Wycieczkę autokarową rozpoczęliśmy na stacji PKP Miasto Zgorzelec. Po dotarciu do ZOO rodziny wraz z dziećmi spędziły wspólnie czas wolny.  Uczestnicy odwiedzili różne miejsca poznając zwierzęta z całego świata. Powierzchnia ZOO zajmuje ok. 33 ha na terenie obiektu znajduje się 12 pawilonów tematycznych przedstawiających wybrane grupy zwierząt.  Każdy z uczestników wycieczki odwiedził miejsca, które go interesowały. Największą atrakcją było zwiedzanie Afrykarium. Miło spędzony dzień w ZOO zakończyliśmy wspólnym obiadem w restauracji „ Przystanek ZOO”, mieszczącej się na terenie obiektu.  Zadowolenie i uśmiech nie schodził z twarzy uczestników wyprawy, pomimo powrotu do domu w godzinach wieczornych.

źródło: GOPS w Zgorzelcu

print

Zobacz także: