Apel w sprawie otwarcia dodatkowych przejść granicznych

11.05.2020r.
Drukuj

Starosta zgorzelecki wraz z gospodarzami miast i gmin powiatu zgorzeleckiego wystosowali wspólny apel do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie otwarcia dodatkowych przejść granicznych na granicach z Republiką Czeską oraz Republiką Federalną Niemiec.

Pełna treść apelu samorządowców powiatu zgorzeleckiego:

Szanowny Panie Premierze,

Specyfika położenia powiatu zgorzeleckiego na trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec sprawia, że blisko jedna trzecia mieszkańców powiatu znajduje zatrudnienie w zakładach pracy położonych w miejscowościach poza granicami naszego kraju. Każdego dnia mieszkańcy siedmiu gmin powiatu przekraczają granice aby świadczyć pracę i usługi na terenie Republiki Czeskiej oraz w sąsiedniej Saksonii. Również uczniowie i studenci korzystają z możliwości wyboru kraju kształcenia i rozwoju naukowego, które gwarantuje przynależność do Unii Europejskiej.

Wprowadzenie obostrzeń  i ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa poprzez ograniczenie liczby przejść granicznych dla lokalnego ruchu pieszo-rowerowego oraz samochodowego sprawia, że dotychczasowe, codzienne życie na pograniczu polsko-czeskim oraz polsko-niemieckim zostało znacząco utrudnione. Mieszkańcy pogranicza zostali pozbawieni szansy na normalne funkcjonowanie i zapewnienie sobie bezpiecznego i co najważniejsze stabilnego bytu.

Jesteśmy wdzięczni za umożliwienie powrotu do pracy i szkół naszej transgranicznej społeczności. Jednak otwarcie przejść granicznych w powiecie zgorzeleckim w znacznie ograniczonej liczbie tylko dwóch przejść na długości 70-kilometrowej granicy z Republiką Federalną Niemiec oraz ani jednego na 40-kilometorwej granicy z Republiką Czeską, powoduje że wielu pracowników zmuszonych jest do nadkładania dodatkowej drogi do pracy. W efekcie podejmują decyzje o porzuceniu dotychczasowego zatrudnienia lub są zwalniani z pracy przez zagranicznych pracodawców. Sytuacja dotyczy także do uczniów i studentów, którzy mają problem z ukończeniem nauki w przygranicznych placówkach edukacyjnych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu zgorzeleckiego zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o otwarcie następujących przejść granicznych:

  • z Niemcami w Sieniawce (Sieniawka/Zittau),  Radomierzycach (Radomierzyce/Hagenwerder) i Pieńsku (Pieńsk/Deschka)  
  • z Czechami w Bogatyni (Bogatynia/Kunratice) oraz w Zawidowie (Zawidów/Habartice).

Obecnie najbliższe przejście graniczne z Republiką Czeską znajduje się w oddalonych o ok. 70 kilometrów od Bogatyni Jakuszycach. Aby tylko dojechać do sąsiadujących z Zawidowem Habartic należy pokonać blisko 140 km. Oznacza to, że w celu świadczenia pracy konieczne jest poświęcenie łącznie 6 godzin dziennie na dojazd do miejsca pracy i powrót do domu.

Szanowny Panie Premierze, liczymy na wysłuchanie głosu mieszkańców i stworzenie warunków do normalnego, codziennego życia na pograniczu.

Pod powyższym apelem do Premiera RP podpisy złożyli:

  • Artur Bieliński – Starosta Powiatu Zgorzeleckiego
  • Wojciech Błasiak – Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia
  • Jan Magda – Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk
  • Robert Starzyński – Wójt Gminy Sulików
  • Mariusz Wieczorek – Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec
  • Robert Łężny – Burmistrz Miasta Zawidów
  • Piotr Machaj – Wójt Gminy Zgorzelec
  • Rafał Gronicz – Burmistrz Miasta Zgorzelec

Apel samorządowców powiatu zgorzeleckiego w sprawie otwarcia przejść granicznych [PDF]

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

print

Zobacz także: