AUSCHWITZ – architektura obozu zagłady

08.12.2023r.
Drukuj

24 listopada w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura została otwarta wystawa fotograficzna poświęcona architekturze obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Autorem zdjęć jest fotograf dokumentalista Tomasz Lewandowski, absolwent Politechniki Opolskiej oraz Burg Giebichenstein Kunsthochschule w Halle/Saale. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i udział w wystawach zbiorowych. Jego prace publikowane były w magazynach architektonicznych w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

“Auschwitz- architektura obozu zagłady” pokazuje „racjonalność” architektury obozu, który był piekłem dla milionów ludzi, a około 1 300 000 straciło w nim życie.

Logika architektury nazistowskiego obozu koncentracyjnego odznaczała się formą, która była rygorystycznie podporządkowana jej funkcji jako instrumentu służącemu eksterminacji ludzi.

To trudna i wymagająca skupienia odbiorcy wystawa. Pokazuje „obozową logikę” w sposób chłodny, odsłania odczłowieczenie więźnia, który ma być przedmiotem. Jeśli przydatnym, to tanim w eksploatacji, jeśli nieprzydatnym to ma umrzeć również w „oszczędny” sposób. Fotografie są czarno-białe. Oglądając je i czytając podpisy, czujemy chłód betonu i bezwzględność inżynierów śmierci.

Dziękujemy Tomaszowi Lewandowskiemu za możliwość pokazania wystawy w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura.

Wystawę można obejrzeć w Centrum do 6 stycznia 2024 r.

Zapraszamy!

źródło: Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura – Stalag VIII A Görlitz

 

print

Zobacz także: