Bezpieczna praca w rolnictwie – bezpiecznie ciągnikiem

01.12.2023r.
Drukuj

Ciągniki należą do najważniejszych maszyn w gospodarstwie rolnym. Służą jako nośnik i źródło napędu narzędzi i maszyn zawieszanych oraz doczepianych do nich, a w połączeniu z przyczepą – jako podstawowy środek transportu płodów rolnych.

Bezpieczny ciągnik musi być wyposażony w kabinę, która uchroni kierowcę przed przygnieceniem w razie wywrotki. Poza tym, kabina izoluje traktorzystę od pyłów, kurzu, rozpylanych środków ochrony roślin oraz od hałasu. Najnowsze modele są fabrycznie wyposażone w kabinę, a starsze ciągniki można doposażyć w kabinę lub chociaż w ramę ochronną.

Pamiętaj:

  1. Zawsze przed rozpoczęciem jazdy ciągnikiem należy zapinać pasy. To najbardziej skuteczna metoda zabezpieczająca kierowcę przed wypadnięciem z pojazdu podczas wywrotki. Ponadto, gdyby doszło do groźnego wypadku na drodze publicznej, jazda
    w zapiętych pasach zwiększa szansę na przeżycie – asekuracja pasami łagodzi skutki wypadków.
  2. Aby jeździć po drogach publicznych ciągnikiem, wystarczy mieć aktualne prawo jazdy kat. B. Ciągnikiem z przyczepą można jeździć po uzyskaniu kat. B+E (minimalny wiek kierowcy 18 lat). Dzieci po ukończeniu 16 lat mogą, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna, przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kat. T.
  3. Jazda traktorem po drogach publicznych może powodować utrudnienia w ruchu. Zawsze, kiedy to możliwe, należy przepuścić pojazdy jadące za ciągnikiem. W razie awarii należy użyć ostrzegawczego trójkąta odblaskowego oraz włączyć światła awaryjne lub pozycyjne, aby zasygnalizować postój pojazdu. Jazda traktorem będzie bezpieczna tylko wtedy, gdy wszystkie lusterka i światła będą odpowiednio ustawione. Jeżeli jeden ciągnik użytkuje kilka osób, to każdy z kierowców powinien osobiście ustawić luterka i światła przed rozpoczęciem jazdy. Należy też pamiętać o częstym myciu wszystkich lusterek, świateł i szyb maszyn.
  4. Fotel należy ustawić stosownie do wzrostu kierowcy. Prawidłowo ustawiony fotel zapewnia komfort podczas jazdy i daje możliwość lepszej kontroli nad pojazdem. Najlepsze są ergonomiczne fotele, z odpowiednio wyprofilowanym oparciem. Dzięki nim, nawet po długiej pracy, kierowca ciągnika uniknie bólu pleców.
  5. Aby ciągnik był dopuszczony do ruchu, musi być zarejestrowany oraz mieć aktualny przegląd techniczny. Wszystkie elementy pojazdu musza być w pełni sprawne. Należy systematycznie sprawdzać: układ kierowniczy i hamulcowy, urządzenia zaczepowo – przyłączeniowe, instalację elektryczną, stan świateł i opon. Wszystkie awarie trzeba jak najszybciej usuwać.

Pamiętaj nie jedź po alkoholu:

Zasada jest prosta… Piłeś? Nie jedź!

Opracowała: starszy inspektor PT  KRUS w Lubaniu Magdalena Krasowska

źródła:krus.gov.pl

print

Zobacz także: