Bezpieczne pozyskiwanie i przetwarzanie drewna na potrzeby gospodarstwa rolnego
Przecinanie, cięcie oraz łupanie drewna
Przed rozpoczęciem przecinania, cięcia czy też łupania drewna, należy zadbać o porządek w miejscu wykonywania pracy. Nie wolno zapomnieć o dobrym oświetleniu, środkach ochrony osobistej (ochronią dłoni, stóp, głowy, uszu i oczu) oraz o dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego narzędzi, którymi będziemy pracować. Warto stosować specjalne kozły – stojaki, które przyczyniają się do zminimalizowania uciążliwości pracy.
Używając pilarki tarczowej (krajzegi), należy ustawić ją na równej i stabilnej powierzchni i zabezpieczyć przed przesuwaniem, a także sprawdzić, czy wszelkie osłony zabezpieczające są dokładnie umocowane i czy pasy transmisyjne są odpowiednio napięte. Jeżeli osłona górnej części płyty jest regulowana ręcznie, ustaw ją na wysokości do 10 mm nad płaszczyzną przerzynanego materiału. Warto zwrócić uwagę na kabel – jego izolacja zewnętrzna powinna być nieuszkodzona, prawidłowo zaizolowana. Przewód powinien być oddalony od mechanizmu tnącego.
Na stanowisku pracy powinien panować porządek, by nie doszło do potknięcia się o drewno.
Nie wolno wchodzić na urządzenie, szczególnie jeśli jest włączone, a obsługiwać je może wyłącznie fachowo wyszkolona obsługa. Osoby postronne, przede wszystkim dzieci, tak samo jak osoby bez odpowiedniego przeszkolenia, powinny znajdować się poza zasięgiem urządzenia. Uprzedź o zamiarze uruchomienia maszyny inne osoby pracujące w pobliżu.
Pracującej maszyny nie wolno pozostawiać bez nadzoru.
Przed opuszczeniem miejsca pracy należy wyłączać silnik i zaczekać do jego zatrzymania. Nie usuwaj odpadów ze stołu rękami, kiedy obraca się tarcza. Przed osadzeniem tarczy piły oczyść płaszczyzny styku tarczy z pierścieniem dociskowym z np. trocin, co ułatwi równomierne zaciśnięcie przylegających płaszczyzn. Następnie sprawdź, czy tarcza jest zamocowana pewnie oraz centrycznie, aby uniknąć jej rzucania, czyli tzw. bicia. Zęby piły winny być dobrze naostrzone, należycie rozwarte i o wierzchołkach na jednakowej wysokości.
Warto pamiętać, że stosowanie klina rozszczepiającego chroni przed odrzutem drewna przerzynanego wzdłuż. Klin należy ustawić w płaszczyźnie piły tak, aby odległość jego krawędzi wewnętrznej od zębów nie przekraczała 2 mm, a wierzchołek klina znajdował się o 2 mm niżej od wierzchołka tarczy piły. Jeśli przygotowujesz się do pracy na pilarce z posuwem zmechanizowanym sprawdź, czy dobrze działa urządzenie przeciw odrzutowe.
Pamiętaj używając pił tarczowych należy nie zbliżać palców do ostrza, a drewno przesuwać popychaczami.
Warto także dobrać tarczę i rodzaj zębów do grubości ciętego surowca. Do przerzynki na opał stosuje się także specjalne pilarki, gdzie drewno na tarczę naprowadza się za pomocą specjalnej rynny, co zapobiega kontaktowi dłoni z ostrzem.
Osoba pracująca przy pilarce powinna stosować odzież przylegającą do ciała.
Rękawy przy napięstkach powinny być opięte lub zawinięte powyżej łokci. Luźna odzież to niebezpieczeństwo pochwycenia przez ostre, ruchome elementy urządzenia.
Podstawowym wyposażeniem pilarza powinny być ochronniki słuchu, ochronne okulary i kask.
Źródła: Anna Cycyk/PT KRUS w Lubaniu