„Błękitna Armia gen. J. Hallera”

27.06.2018r.
Drukuj

Dr Łukasz Janeczek
Błękitna Armia gen. J. Hallera

 

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu serdecznie zaprasza na spotkanie z historykiem, pracownikiem Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Ł. Janeczkiem.

 

12.04.2018 r. (czwartek)
godz. 18:00

Dom Jakuba Böhme,
ul. Daszyńskiego 12, 59-900 Zgorzelec,
sala na poddaszu, wstęp wolny.

 

Spotkanie to jest kolejnym bezpłatnym wykładem organizowanym przez Muzeum Łużyckie
w Zgorzelcu w ramach cyklu spotkań ze specjalistami organizowanymi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 1000-lecia podpisania pokoju w Budziszynie.

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
ul. Daszyńskiego 15,
59-900 Zgorzelec,
tel. (75) 648 24 24,
muzeumluzyckie@zgorzelec.eu

 

 

Dr Łukasz Janeczek

Pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego specjalizujący się w historii XIX i XX w., a zwłaszcza w historii gospodarczej i ekonomicznej tego okresu. Interesuje się ponadto zagadnieniami społecznymi, politycznymi i militarnymi.

 

„Błękitna Armia generała J. Hallera”

Błękitna Armia  – armia polska we Francji stworzona na mocy dekretu prezydenta Francji Raymonda Poincarégo  4 czerwca 1917 r. Jej inicjatorem był działający u boku ENTENTY Roman Dmowski i Komitet Narodowy Polski.  Początkowo posiadała dowódcę francuskiego, którego zastąpił gen. Józef Haller. Jednostka ta, której kolor mundurów stał się źródłem jej nazwy, składała się z ochotników polskich. Po zakończeniu wojny oddziały wraz ze sprzętem przerzucono do Polski, gdzie wzięły czynny udział w walkach o granicę wschodnią odradzającego się państwa, oraz w wojnie polsko -bolszewickiej.

print

Zobacz także: