Blisko 700 zgłoszeń na 19. Nyski Festiwal Filmowy

17.02.2022r.
Drukuj

W dniach od 17 do 22 maja odbędzie się 19. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku do organizatorów i organizatorek festiwalu z Kunstbauerkino Großhennersdorf dotarło blisko 700 zgłoszonych filmów.

Powalczą one o miejsce w trzech różnych konkursach oraz łącznie jedenaście Nyskich Ryb, prestiżowych statuetek festiwalu. Wśród zgłoszonych produkcji znajdują się m.in. filmy fabularne opowiadające o dystopijnych wizjach przyszłości, społecznych rozterkach, a także uczuciowych romansach. Oprócz tego nadesłane zostały filmy dokumentalne, opowiadające o poszukiwaniu tożsamości oraz szukaniu proporcji między tradycją a nowoczesnym społeczeństwem, a także filmy krótkometrażowe, które w różny sposób poświęcone są ludziom znajdującym się w wyjątkowych sytuacjach. O tym, które filmy znajdą się w programie festiwalu, rozstrzygnięte zostanie na początku kwietnia.

„Cieszymy się, że w tym roku, drugim roku pandemii koronawirusa, do Nyskiego Festiwalu Filmowego nadesłanych zostało tak dużo filmów jak jeszcze nigdy wcześniej“ – mówi Ola Staszel z dwuosobowego zespołu kierującego festiwalem. „Przygotowania do festiwalu już trwają. Optymistycznie patrzymy na maj i mamy nadzieję, że tradycyjnie w tym terminie uda nam się zaprezentować publiczności program festiwalowy” – kontynuuje Staszel.

Żywa Europa na styku trzech granic nad Nysą

Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje na styku trzech granic Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Pierwotny pomysł zaprezentowania filmów w trzech krajach na przestrzeni lat stale się rozwijał. Dziś festiwal stanowi kulturowy pomost dla fanów i fanek filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów, a także ważne miejsce spotkań dla krajowych i międzynarodowych twórców i twórczyń filmu oraz przedstawicieli i przedstawicielek przemysłu filmowego. To, co wyróżnia Nyski Festiwal Filmowy, to jego wszechstronny i trójnarodowy charakter. Pokazy filmów odbywają się w blisko dwudziestu różnych miejscach położnych w sąsiedztwie rzeki Nysy. Oprócz trzech konkursów i różnych cykli filmowych, które rzucają filmowe spojrzenie na relacje między narodami Europy Wschodniej, ukazując je z perspektywy przeszłości i teraźniejszości, w transgranicznym programie festiwalu znajdują się także wydarzenia dodatkowe, takie jak koncerty, wieczorki literackie, wystawy i imprezy.

Temat przewodni 19. Nyskiego Festiwalu Filmowego to „Sprawy Rodzinne”. Festiwal przyjrzy się jak na przestrzeni lat, przed upadkiem komunizmu do dziś, zmieniała się koncepcja rodziny i związane z nią idee w Europie Wschodniej i Zachodniej. Odpowiedni program pozwoli na bardziej intensywne zajęcie się różnymi sposobami postrzegania tego tematu, tak istotnego zarówno dla jednostek, jak i społeczeństwa, opowiadając jednocześnie ekscytujące i poruszające historie współczesne. Ukazane zostaną przy tym bardzo różne doświadczenia ludzkie, które obok wielu aspektów problematycznych i tragicznych, nierzadko ujawniają także zabawne konstelacje. W ramach cyklu zaprezentowanych zostanie dziewięć filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Oprócz tego zaplanowano spotkanie autorskie z Lutzem Seilerem , który 18 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna przeczyta fragmenty swojej książki „Stern 111” oraz wystawę fotograficzną „Voll der Osten“ w Sparkasse Zittau.

Uroczyste otwarcie 19. Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 17 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Do najważniejszych wydarzeń festiwalu należy koncert ukraińskiego zespołu DakhaBrakha, który odbędzie się 20 maja w Kühlhaus Görlitz. Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 21 maja w Filmtheater Ebersbach. Oprócz najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz faworytów publiczności, przyznane zostaną również nagrody za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla jednego filmu wybranego z całego programu festiwalu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu sąsiedztwa Polski, Czech i Niemiec.

Aktualne informacje dostępne są na stronie www.neissefilmfestival.net/pl

Źródło: Kunstbauerkino e.V.

print

Zobacz także: