Call for Entries: nabór filmów fabularnych, krótkometrażowych i dokumentalnych na 20. Nyski Festiwal Filmowy

10.11.2022r.
Drukuj

Großhennersdorf – 10 listopada 2022 r.

W dniach 23-28 maja 2023 roku odbędzie się 20. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego na styku trzech granic Polski, Czech i Niemiec. W tym jubileuszowym roku organizatorzy i organizatorki festiwalu ze stowarzyszenia Kunstbauerkino w Großhennersdorf czekają na zgłoszenia do konkursu w kategoriach filmu fabularnego, krótkometrażowego i dokumentalnego. Na zwycięzców konkursu czeka w sumie jedenaście Nyskich Ryb – statuetek festiwalowych – oraz blisko 24.000 euro nagrody pieniężnej. Oprócz nagród za najlepszy film w każdej z wyżej wymienionych kategorii oraz ulubionego filmu publiczności, statuetki przyznane zostaną także m.in. za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i najlepszą scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla jednego filmu wybranego z całego programu festiwalu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu sąsiedztwa Polski, Czech i Niemiec.

Do konkursu 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego dopuszczone są produkcje z lat 2022 i 2023, które zostały wyprodukowane lub koprodukowane w co najmniej jednym z trzech sąsiadujących ze sobą krajów – Niemczech, Polsce i Czechach. Termin wszystkich zgłoszeń upływa 31 grudnia 2022 r. Wybór filmów nastąpi do połowy kwietnia 2023 r.

Żywa Europa na styku trzech granic nad Nysą

Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje na styku trzech granic Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. To, co wyróżnia Nyski Festiwal Filmowy, to jego wszechstronny i trójnarodowy charakter. Pokazy filmów odbywają się w blisko dwudziestu różnych miejscach położnych w sąsiedztwie rzeki Nysy. Festiwal stanowi kulturowy pomost dla fanów i fanek filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów. Co roku festiwal filmowy rzuca filmowe spojrzenie na relacje między mieszkańcami Europy Wschodniej, ukazując je z perspektywy przeszłości i teraźniejszości. Oprócz trzech konkursów i różnych cykli filmowych w transgranicznym programie festiwalu znajdują się także wydarzenia dodatkowe, takie jak koncerty, wieczorki literackie, wystawy i imprezy. Cykl filmowy Fokus 20. edycji festiwalu pod tytułem „Post Sovjet Union“ będzie skupiał się na tematyce społecznej i politycznej spuścizny po byłym Związku Radzieckim.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są online na stronie https://www.neissefilmfestival.net/pl/start.
Zgłoszenia przyjmujemy również za pośrednictwem strony www.filmfreeway.com/neissefilmfestival.

#Neissefilm #nff2023
www.facebook.com/neissefilmfestival
www.youtube.com/neissefilmfestival
www.twitter.com/neissefilmfest
www.instagram.com/neissefilmfest

Nyski Festiwal Filmowy jest wspierany i finansowany przez: Saksońskie Ministerstwo Nauki, Kultury i Turystyki, Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Powiat Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundację Kultury Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-Czeski Fundusz Zukunftsfonds, Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Kraj Liberecki i KuBiMobil. Działanie to jest współfinansowane ze środków podatkowych na podstawie budżetu uchwalonego przez posłów Parlamentu Saksonii.

Kontakt:
Ola Staszel
E-mail: ola.staszel@kunstbauerkino.de
Mobil: +49 (0) 175 – 40 39 114

print

Zobacz także: