Cykl koncertów Człowiek i natura: Naturalnie, to jest sztuka!

23.10.2019r.
Drukuj

3 listopada 2019 r. o godz. 18:00 w görlitzkiej Annenkapelle, odbędzie się koncert zespołu das Neue Klaivertrio Dresden pod tytułem „Naturalnie, to jest sztuka!“ Meetingpoint Music Messiaen e.V. jest partnerem projektu.

Program skupia się na kontraście między „naturalnym“ a „sztucznym“, bowiem sztuka już z samej nazwy stanowi opozycję do natury. Celem sztuki górniczej jest ujarzmianie natury. Z drugiej jednak strony nauczyciele instrumentów zachęcają swoich uczniów do zagrania czegoś w „całkowicie naturalny” sposób.

To właśnie ten kontrast sprawia, że połączenie natury i sztuki jest niezmiennie owocne.  Z jednej strony jesteśmy bezustannie wystawieni na działanie natury, z drugiej strony sztuka jest zawsze tworzona przez człowieka. Z uwagi na to, że mamy do czynienia z obrazowaniem artystycznym, nieprzystępna natura staje na wyciągnięcie ręki. Podczas trwania muzycznego dzieła człowiek wciąż na nowo tworzy więź jako autor, interpretator i słuchacz.

W wieczornym programie znalazł się utwór „Temptations“ autorstwa Räihälä – dzieło, które zajmuje się bezpośrednio obserwacją natury i próbuje przenieść ją na muzykę.  W opozycji pojawią się pierwsze fortepianowe trio autorstwa Sciarrino und Aperghis‘a, tematyzujące powstawanie i zanikanie elementów muzycznych. Zamiarem nie jest bezpośrednia imitacja natury, niemiej jednak myśl przewodnia brzmi „natura non facit saltus“. Koncert zakończy premiera utowu  „Fleck, Fitzchen, F…“ autorstwa Shena Hou, który rzuca zupełnie nowe światło na poruszone tu kwestie.

Na godzinę przed rozpoczęciem odbędzie się wprowadzenie do koncertu w języku niemieckim.

Program:
Shen Hou: Fleck, Fitzchen, F… (2019)
Georges Aperghis: Trio (2012)
Salvatore Sciarrino: Trio (1975)
Osmo Tapio Räihälä: Temptations (2017)

Wykonawcy:
Neues Klaviertrio Dresden
Uta-Maria Lempert – skrzypce
Matthias Lorenz – wiolonczela
Clemens Hund-Göschel – fortepian

Źródło: Meetingpoint Music Messiaen e.V.

print

Załączniki

  • pdf ulotka
    Wielkość pliku: 2 MB Pobrania: 422

Zobacz także: