Czasowa wystawa w Görlitz

27.06.2018r.
Drukuj

Stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V. pragnie serdecznie zaprosić mieszkańców Zgorzelca i Görlitz na otwarcie wystawy czasowej „Praca przymusowa w Görlitz“, które odbędzie się 18.04.2018 r. o godz. 11:00 na rogu ulic Bahnhofsstraße/Berliner Straße w Görlitz.

 

Po krótkim wprowadzeniu w tematykę wystawy głos zabiorą Annemarie Hühne z Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ) oraz przedstawiciele władz miasta. Następnie zainteresowani będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu mobilnym, na rowerze (więcej informacji na dole).

 

Wystawa stanowi zakończenie projektu „Przeciw zapomnieniu – praca przymusowa w Görlitz w okresie narodowego socjalizmu” i będzie prezentowana w różnych miejscach Europa-Miasta Görlitz-Zgorzelec do końca czerwca 2018 r. W ramach dwuletniego projektu przeprowadzone zostały m.in. rozmowy ze świadkami historii, wydany plan miasta z miejscami pracy przymusowej (dostępny w języku polskim, niemieckim oraz angielskim), stworzona strona internetowa projektu oraz opracowane koncepty oprowadzania tematycznego po mieście. Celem projektu jest zakorzenienie w pamięci zbiorowej mieszkańców miasta faktu obecności robotników przymusowych w Görlitz w okresie narodowego socjalizmu.

Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ) i współpracy z Archiwum Miejskim w Görlitz oraz Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec.

 

Lokalizacja/czas trwania wystawy czasowej:

18.04.-03.05.2018 Bahnhofsstraße/Berliner Straße, Görlitz

03.05.-17.05.2018 Uferpark, Görlitz

17.05.-30.05.2018 Teren Hochschule Zittau-Görlitz, Görlitz

30.05.-13.06.2018 Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura, Koźlice 1,  Zgorzelec

13.06.-27.06.2018 Miasto Zgorzelec (dokładne miejsce zostanie podane niebawem)

 

Informacje dot. oprowadzania na rowerze:

Jako poszerzenie oferty oprowadzania po Starym Mieście oprowadzanie na rowerze obejmuje swoim zasięgiem przede wszystkim miejsca przemysłowe, położone w południowej części miasta. Zakłady przemysłowe stanowiły bowiem, obok zakładów rzemieślnicznych i gospodarstw prywatnych, główne miejsce pracy przymusowej. Oprócz tego podczas oprowadzania nacisk zostanie położony na temat pracy przymusowej więźniów obozu koncentracyjnego „KZ Biesnitzer Grunds” żydowskiego pochodzenia oraz przybliżony zostanie administracyjny i gospodarczy system pracy przymusowej w Görlitz.

Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą własnego roweru. Jeśli nie posiadają Państwo roweru proponujemy skorzystanie z oferty Radflotte, która bezpłatnie je wypożycza. Miejsca, w których można wypożyczyć rower w Görlitz: Jakobpassage – Jakobstrasse 5A; Familienbüro – Demianiplatz 7; RABRYKA – Bautzenerstr. 32. Oprowadzanie będzie trwało ok. 90 minut. Oba oprowadzania stanowią regularną ofertę stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen e.V., która będzie realizowana w nadchodzącym sezonie, również na specjalne życzenie.

 

Osoba kontaktowa:
Dr Klara-Maeve O’Reilly
Tel: 03581-661269 (od wtorku do czwartku)
Email: history@themusicpoint.net

print

Zobacz także: