Displaced Persons –  wykorzenieni, wysiedleni, zapomniani – koncert Sinfonietty Dresden

19.09.2022r.
Drukuj

Displaced Persons –  wykorzenieni, wysiedleni, zapomniani – koncert Sinfonietty Dresden

23.09.2022, godz. 19:00
Kulturforum  Görlitzer Synagoge

Sinfonietta Dresden rozpoczyna nowy cykl koncertów o nazwie „Displaced Persons”.
W ramach współpracy ze stowarzyszeniem Meetingpoint Memory Messiaen jeden z koncertów odbędzie się w Görlitz. Postaci wysiedlonych, zamordowanych, a w konsekwencji zapomnianych kompozytorów znajdziemy w wielu minionych epokach: w czasach Trzeciej Rzeszy czy w okresie stalinizmu. Podobne losy spotykają również współczesnych muzyków
i muzyczki, gdyż dzisiejszy świat wciąż pełen jest niepokoju. Cykl koncertów ma za zadanie przywrócić do życia dzieła tych artystów i artystek oraz uczcić pamięć o nich.

W centrum uwagi znajduje się śląski obszar kulturowy. Podczas koncertu Sinfonietta Dresden zaprezentuje unikalne utwory, którym grozi zniknięcie ze zbiorowej pamięci.

Sefan Frenkel i Karol Rathaus byli cenionymi kompozytorami, którzy ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musieli opuścić Niemcy. Pochodzący z Wrocławia Edmund von Bock komponował m.in. właśnie dla Stefana Frenkla, a zginął jako oficer Wehrmachtu. W kontekście jego twórczości Sinfonietta Dresden stawia pytanie o odpowiedzialność sztuki oraz artystek i artystów w życiu społecznym.

Iris ter Schiphorst, jedna z uznanych kompozytorek naszych czasów, zajmuje jasne stanowisko wobec istotnych współcześnie tematów. W jej utworze wybrzmiewa bolesne pytanie: Dlaczego my, Europejczycy, pozwalamy, by ludzie, uchodźcy i przesiedleńcy umierali na naszych granicach?

Koncert Sinfonietty Dresden odbędzie się 23.09.2022 r. o godz. 19:00 w Kulturforum Görlitzer Synagoge w Görlitz.

Bilety na koncert (15 € normalny / 10 € ulgowy) są dostępne na stronie eventim.de, w kasach przedsprzedaży biletów w Görlitz oraz w kasie wieczornej przed koncertem.

Projekt został dofinansowany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów w ramach programu NEUSTART KULTUR.

Sinfonietta Dresden
Milko Kersten dyrygent
Silke Richter alt
Agnieszka Guzek-Szymańska skrzypce
Johannes Kürschner skrzypce

PROGRAM
Edmund von Borck (1906–1944)
Koncert na orkiestrę (1935)

Stefan Frenkel (1902–1979)
Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową (1929)

Karol Rathaus (1895–1954)
Suita na skrzypce i orkiestrę kameralną (1929)

Iris ter Schiphorst (geb. 1956)
„Na plażach ciszy“ (2015)
(niem. „An den Stränden der Ruhe“)

źródło: MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN e.V.

print

Zobacz także: