Dom Schminke Hansa Scharouna – 90. urodziny ikony modernizmu

14.09.2023r.
Drukuj

Aby uczcić tę okrągłą rocznicę Fundacja Domu Schminke, malarka Alina Grasmann i artysta dźwiękowy Daniel Neumann zapraszają w tygodniu od 01.10.23 do 06.10.23 do wspólnego świętowania w Löbau. To wspaniała okazja, aby poznać tę wyjątkową perłę architektury,
a przy okazji doświadczyć nowych artystycznych doznań. Dla wszystkich odwiedzających wstęp w ramach uroczystości jest bezpłatny.

„Dom, który był mi najdroższy“, tak architekt Hans Scharoun mówił o domu rodziny Schminke w saksońskim Löbau. Wybitna ikona nowoczesnej architektury, która do dziś fascynuje
i urzeka, w tym roku obchodzi 90. urodziny. Z tej okazji od 30 września do
6 października zaplanowano szereg uroczystych wydarzeń: po raz pierwszy zostaną wystawione obrazy Aliny Grasmann z serii malarskiej „The Grand Buffet”. Dzieła bezpośrednio nawiązują do przełomowej architektury willi byłego właściciela fabryki
w Löbau. Ponadto artysta dźwiękowy Daniel Neumann ożywi Dom Schminke intrygującą audioinstalacją, stworzoną specjalnie pod obiekt i obrazy Aliny Grasmann.

Z okazji jubileuszu Alina Grasmann i Daniel Neumann ożywią artystycznie Dom Schminke 

Dziś Dom Schminke funkcjonuje głównie jako muzeum architektury. Obrazy z serii Aliny Grasmann sugerują, jak pokoje mogłyby wyglądać gdyby dom był zamieszkany. Ten eksperyment jest wyrazem hołdu dla domu i jego burzliwej historii. W pierwszym tygodniu października zainteresowani będą mogli podziwiać pokoje Domu Schminke w połączeniu
z obrazami Grasmann, poznając jednocześnie ideę współczesnego budownictwa od zupełnie innej strony.  Dodatkowo, w ramach specjalnej oferty edukacyjnej codziennie odbywać się będą wycieczki z artystką i pracowni(cz)kami Fundacji Domu Schminke. Wstęp na zwiedzanie i oprowadzanie jest bezpłatny. Tydzień festiwalowy zainauguruje 30.09.23 r. wernisaż wystawy, podczas którego „The Grand Buffet” Grasmann będzie można odkryć nie tylko wizualnie, ale i kulinarnie. Bilety na wernisaż można zakupić juz teraz w sklepie internetowym Fundacji Domu Schminke: https://www.stiftung-hausschminke.eu/pl/Sprzedaz/  

Dialog między przeszłością a teraźniejszością

Seria autorstwa monachijskiej artystki Aliny Grasmann powstała po pobycie malarki w Domu Schminke i jest wyrazem jej osobistego podejścia do architektury i historii domu. W tym procesie artystka otwiera się na nowe przestrzenie i scenariusze, przeplata istniejące elementy architektoniczne z cytatami z historii sztuki i kultury, robi wycieczki do filmu z lat 70. i w zabawny sposób buduje nowe motywy. Jej prace bawią się zjawiskiem, w którym obecność i nieobecność jednocześnie przeplatają się ze sobą, co umożliwia widzowi znalezienie własnego połączenia – zarówno z domem, jak i obrazami.

Multimedialna produkcja ożywia dom

W swojej pracy „Dla Aliny“ Daniel Neumann wchodzi w bezpośredni dialog
z dziełami Grasmann i realną przestrzenią, w której gra. Artysta w sposób niewidoczny, za to wszechobecny, aranżuje syntetycznie generowane dźwięki rezonansowe i nagrania pomieszczeń tworząc „subtelne echa”. Wypełniają one całą przestrzeń, a nawet wprowadzają do niej dodatkową warstwę. Instalacja Neumanna jest zatem nie tylko ścieżką dźwiękową wystawy, ale i akustycznym pośrednikiem między przestrzenią, sztuką i zwiedzającymi.

Osobom zainteresowanym, które jeszcze nie były w Domu Schminke, prace artystów ułatwią pierwszy kontakt z architekturą budynku. Także ci, którzy obiekt już znają, będą mogli poznać go zupełnie na nowo. Każdy z pewnością odkryje tu dla siebie coś ciekawego.

Dom Schminke – pionierska architektura na skalę międzynarodową

Obok Willi Savoye autorstwa Le Corbusiera, Willi Tugendhatów, zaprojektowanej przez Ludwiga Miesa van der Rohe  i Domu Fallingwater według projektu Franka Lloyda Wrighta, Dom Schminke jest uważany za jeden z najważniejszych budynków mieszkalnych klasycznego modernizmu na świecie. Już w czasach, gdy żyła w nim rodzina Schminke, wypełniony był sztuką współczesną. Jako dom rodzinny służył jednak tylko do 1951 roku. W kolejnych latach pełnił funkcję domu klubowego Wolnej Młodzieży Niemieckiej i Okręgowego Domu Pionierów „Oswalt Richter“.

Projekty architekta Hansa Scharouna są nadal uważane za przełomowe dla „architektury organicznej“, która jest skierowana przede wszystkim na potrzeby człowieka. Jednak fragmenty żywego i kolorowego wystroju wnętrz zachowały się w Löbau tylko częściowo. Dziś Dom Schminke jest przede wszystkim miejscem nauczania architektury, a oferta edukacyjna skierowana jest do szerokiej grupy odbiorców. Dla dzieci i młodzieży, a także wszystkich innych osób, na co dzień nie zajmujących się architekturą, wizyta w Domu Schminke to fascynująca przygoda. W trakcie zwiedzania można poznać wyjątkową historię budynku i jego użytkowania, otrzymując jednocześnie wgląd w ciekawą historię architektury XX wieku.  

Z okazji jubileuszu: wyjątkowa edycja sztuki i „Grand Buffet“

Z okazji jubileuszu fan(k)i sztuki mogą nabyć limitowaną edycję specjalną wystawy Aliny Grasmann w formie wydruku. Ruszyła także przedsprzedaż biletów na wernisaż kulinarny, który odbędzie się 30 września 2023 r. o godz. 19:00 (liczba miejsc jest ograniczona do 60). Poszczególne upominki można również połączyć w pięć limitowanych pakietów sztuki, składających się z wysokiej jakości oprawionego egzemplarza edycji specjalnej (format 20,2×14,8 cm), biletu na wernisaż i butelki brandy, produkowanej z jabłek z sadu rodziny Schminke.

Edycja specjalna wystawy oraz limitowane pakiety sztuki są już dostępne w sklepiku online Fundacji: https://www.stiftung-hausschminke.eu/pl/Sprzedaz/  

Godziny otwarcia w tygodniu jubileuszowym:

Sobota 30.9.2023

godz. 19 – 22

Wernisaż z „Grand Buffet“

Wstęp tylko z biletem

Niedziela 01.10. – piątek 06.10.2023

codziennie w godzinach 12-17

Oprowadzania po wystawie w języku niemieckim codziennie o godz. 15. (max. 20 osób)

Wstęp wolny

Naszych gości z zagranicy zapraszamy do zwiedzania Domu Schminke z audioprzewodnikiem w języku polskim, czeskim i angielskim.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach tygodnia jubileuszowego. Aby umożliwić uczestnictwo w wydarzeniach dużej publiczności, przyjaciele i sympatycy mają możliwość podarowania “bezpłatnego wstępu dla wszystkich“. Niewielka darowizna przyczyni się bezpośrednio do organizacji tygodnia jubileuszowego, a w dłuższej perspektywie do zabezpieczenia finansowego domu.

Wszystkie informacje na stronie: stiftung-hausschminke.eu – Terminy

W przypadku pytań dotyczących domu, wydarzeń lub zapytań prasowych, prosimy
o kontakt. Zestaw prasowy z tekstami (w języku niemieckim) i zdjęciami można znaleźć pod linkem:  https://www.stiftung-hausschminke.eu/de/dnl/Pressemappe_GrandBuffet_HausSchminke.349.pdf (Link należy skopiować do przeglądarki).
Po wcześniejszym uzgodnieniu terminu artystka Alina Grasmann oraz pracowniczki i pracownicy domu chętnie udzielą wywiadu. Wystawa jest wspierana przez Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Fundację Steinera w Monachium i Fridman Gallery w Nowym Jorku.

Współczesna architektura, Grand Buffet i dużo gości. Tak zapowiada się wspaniały tydzień jubileuszowy w Domu Schminke w Löbau!

Dojazd

Dom Schminke leży niecałą godzinę drogi od Drezna i można do niego łatwo dojechać zarówno samochodem, jak i pociągiem. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie przebiega kolejowa ścieżka rowerowa z Cunewalde do Löbau.

Dojazd samochodem

Z Drezna autostradą A4 i drogą B178 do zjazdu B6 Löbau, skąd należy kierować się znakami. Miejsca parkingowe są dostępne bezpośrednio przy Domu Schminke.

Dojazd pociągiem

Z Drezna pociągiem RB60 lub RB1 w kierunku Görlitz do stacji Löbau. Stamtąd do Domu Schminke można dojść w 15 minut spacerem.

Osoby kontaktowe Dom Schminke

Julia Bojaryn & Merte Stork

03585-862133

info@stiftung-hausschminke.eu

Stiftung Haus Schminke

Kirschallee 1b

02708 Löbau

źródło: Fundacji Domu Schminke w Löbau

 

print

Załączniki

Zobacz także: