Dożynki w Tylicach

10.09.2019r.
Drukuj

Wrzesień to już tradycyjnie miesiąc dziękczynienia za zebrane plony. Tegoroczne dożynkowe święto w Tylicach było wydarzeniem pełnym radości i wdzięczności za wszystko to, co dała ziemia i praca ludzkich rąk.

W sobotę 7 września br. mieszkańcy Tylic wraz z zaproszonymi gośćmi, podtrzymując tradycję dożynkową spotkali się na placu przy boisku, aby podziękować za płody ziemi. Dożynki poprzedziła Msza Święta w Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, po której korowód dożynkowy przemaszerował na miejsce oficjalnej części obchodów.

Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj, Radny Marcin Dziurman oraz Sołtys Tylic Bogusława Pomorska przywitali mieszkańców oraz zaproszonych gości. Po przemówieniach nastąpiło uroczyste wręczenie Wójtowi bochna chleba, którym zgodnie z obyczajem, wszyscy zgromadzeni zostali poczęstowani.

Przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Zgorzelcu z/s w Radomierzycach przygotowano wiele konkursów oraz zabaw dla dzieci i dorosłych. Każdy mógł spróbować sił w konkurencjach sprawnościowych grupowych i indywidualnych. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs rozpoznawania zbóż oraz szczególnie wśród mężczyzn rzut snopkiem. Zarówno dzieci jak i dorośli otrzymali nagrody.

Podczas dożynek wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Lusatia” ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim, który zaprezentował program muzyczny oraz taneczny.

Organizatorzy zadbali o wszystkich zgromadzonych, każdy mógł spróbować chleba ze smalcem i ogórkiem, ciepłego bigosu, kiełbas i mięs z grilla oraz gorących napojów. Kulinarną atrakcją wieczoru były pieczone dziki, ustrzelone przez Wojskowe Koło Łowieckie „Wieniec”. Dożynki zakończyła zabawa taneczna, do której oprawę muzyczną przygotował DJ. Zabawa trwała do białego rana.

Serdeczne podziękowania dla sponsorów i osób zaangażowanych w organizację imprezy.

print

Zobacz także: