Dzień otwarty Archeologią w Białogórzu

26.08.2020r.
Drukuj

W piątek 21 sierpnia br. w Białogórzu w ramach projektu 1000 lat Górnych Łużyc odbył się „Dzień Otwarty z Archeologigą” zorganizowany przez naukowców i studentów z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W samo południe pod Kościołem p.w. św. Andrzeja Boboli w Białogórzu zebrał się grupa pasjonatów historii Górnych Łużyc. Dr Paweł Konczewski oraz Radosław Biel oprowadzili zainteresowanych po słowiańskim cmentarzysku kurhanowym znajdującym się w lasach nieopodal Białogórza oraz grodzisku na wierzchołku góry. Podczas kilkukilometrowego marszu uczestnicy zapoznali się z bardzo ciekawą historią tych zabytków.

Zespół archeologów oraz antropologów z UPWr zaprezentował wyniki wspólnych badań trwających od początku lipca br. m.in. trzech grobów kurhanowych, należących do liczącego ponad tysiąc lat cmentarzyska. Głównym celem badań było uchwycenie pozostałości po mieszkańcach przebywających we wczesnym średniowieczu na tym obszarze. Następny etap ich prac archeologicznych kontynuowany będzie na terenie pobliskiego grodziska.

 Projekt „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.

print

Zobacz także: