Dzień otwarty Archeologią w Białogórzu

17.08.2020r.
Drukuj

Od początku lipca na cmentarzysku kurhanowym, naukowcy i studenci z Katedry Antropologii (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) prowadzą badania wykopaliskowe mające na celu odpowiedzenie na wiele pytań związanych z tym stanowiskiem. Jak stare jest to miejsce? Jak mogło wyglądać ono w przeszłości? Kiedy mieszkańcy porzucili swoje tradycyjne obrzędy?

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na „Dzień Otwarty z Archeologią”, który odbędzie się 21 sierpnia 2020 r. w Białogórzu.

Wszyscy, którzy pojawią się na miejscu zbiórki 21 sierpnia, pomiędzy godz. 12:00 a 15:00, będą mogli poznać, zobaczyć i dotknąć historii na żywo! W tym zabytkowych przedmiotów mających ponad 1000 lat, a także specjalistycznego sprzętu, z którego korzystają archeolodzy na całym świecie.

W trakcie oprowadzania będzie można zwiedzić zarówno wczesnośredniowieczne grodzisko jak i cmentarzysko kurhanowe. Przybliżona długość trasy spod miejsca zbiórki w obie strony to 5 km, a czas: ok. 1 godz.

W związku z panującymi ograniczeniami uczestnicy zgromadzenia będą zobowiązani do zachowania odległości co najmniej 1,5 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.

Dzień: 21 sierpnia 2020 r.

Czas: 12:00 – 15:00

Miejsce zbiórki: parking przy kościele św. Andrzeja Boboli w Białogórzu.

Badania na cmentarzysku i grodzisku w Białogórzu prowadzone są w ramach projektu 1000 Jahre Oberlausitz – 1000 lat Górnych Łużyc współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg PL-SN 2014-2020.

źródło: Katedra Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

print

Zobacz także: