DZIEŃ RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO 2019

19.07.2019r.
Drukuj

Po raz jedenasty świętowaliśmy razem!

Rodziny zastępcze naszego powiatu spotkały się na plenerze zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu – łącznie około 350 osób. Rodziny bawiły się w Centrum Rekreacyjno – Turystycznym w Radomierzycach.

Na uczestników pleneru czekały liczne atrakcje – ścianka wspinaczkowa, malowanie buziek, tatuaży i wyplatanie kolorowych warkoczyków. Amatorów zajęć plastycznych cieszyły zajęcia manualne prowadzone przez pracowników Domu Pomocy Społecznej „Jutrzenka” oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się dmuchane zamki i zjeżdżalnie, wielkie bańki mydlane oraz strzelanie z łuków poprowadzone przez zawidowskich harcerzy. Upał dawał się mocno we znaki, lecz uczestników pleneru chłodziła kurtyna wodna użyczona przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Nysa” ze Zgorzelca a przewieziona nam przez Citronex.

W specjalnych punktach na dzieci czekały niespodzianki m.in. wypiekanie własnoręcznie robionych podpłomyków, plenerowe gry stolikowe – jenga oraz warcaby, konkurencje sportowe na boisku plażowym oraz plac zabaw. Specjalnie dla rodzin zastępczych zostały poprowadzone zajęcia muzyczne zumby, które porwały nawet najbardziej opornych. Każdy uczestnik wzmacniał swoje siły w punkcie gastronomicznym pałaszując pyszne pieczone kiełbaski i grochówkę. Punktem kulminacyjnym pleneru była loteria fantowa. Rodziny w napięciu oczekiwały na losowanie, bo do wygrania było wiele atrakcyjnych nagród – sprzęt sportowy, rodzinne gry planszowe oraz nagroda główna – hulajnoga elektryczna.

Najważniejszy jednak był czas spędzony razem. Rodziny zastępcze integrowały się a uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszą nagrodą za codzienny ich trud.

Spotkanie rodzin zastępczych Powiatu Zgorzeleckiego to również podziękowanie rodzicom zastępczym za trud, który podejmują w swojej misji opieki nad dziećmi. Bo choć w powiecie mamy ponad 150 rodzin zastępczych to ciągle ich brakuje i niestety, aż 153 dzieci zamiast w rodzinach, musiało zostać umieszczonych w domach dziecka.

To spotkanie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie i pomoc wielu osób i firm – szefa Centrum Rekreacyjno – Turystycznego w Radomierzycach Mirosława Celucha i jego pracowników, Roberta Zarzeckiego – Firma Citronex, burmistrzów i wójtów wszystkich gmin naszego powiatu, strażaków, policjantów, strażników granicznych, harcerzy, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Nysa” ze Zgorzelca, Danuty Świątek i pracowników  Domu Pomocy Społecznej „Jutrzenka”- Zbigniewa Rajczakowskiego, Agnieszki Markuckiej oraz Edyty Skowrońskiej, kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej Sławomira Wojaczyńskiego oraz pracownic Barbary Szynakiewicz oraz Bernadety Serwecińskiej przedstawicielkom Fundacji „Nasze Dzieci” Agnieszce Smolarskiej, Urszuli Jasińskiej, Marzeny Kata, Renaty Mikołajczyk oraz  Podziękowania należą się także wolontariuszom – Jerzemu i Adriannie Maliwieckim, Agnieszce Mielnik, Krzysztofowi Kaczmarczykowi, Antoninie i Ninie Panek, Elenie Fritz, Karolinie i Krzysztofowi Danielewskim,  Bartoszowi Ćwiok, którzy zaoferowali rodzinom swój czas i zaangażowanie pomagając w przygotowaniu naszego spotkania i prowadząc wiele atrakcyjnych zajęć. Cała kadra PCPR również pracowała wolontarystycznie dla naszych rodzin zastępczych – przygotowując i przeprowadzając zabawy – oddając im hołd i podziękowanie za trud, jaki podejmują dając dzieciom DOM i wszystko to, co się za tym kryje.

print

Zobacz także: