European Peace Ride 2023

31.08.2023r.
Drukuj

Międzynarodowa impreza kolarska wystartuje na Moście Staromiejskim w Görlitz-Zgorzelcu

W piątek 8 września w Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec odbędzie się inauguracja tegorocznej edycji projektu European Peace Ride. Międzynarodowy przejazd kolarski nawiązuje do Wyścigu Pokoju i w trójstronnej, polsko-czesko-niemieckiej formule, wyruszy z Mostu Staromiejskiego o godzinie 11:00.

W wydarzeniu weźmie udział blisko 200 kolarek i kolarzy z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, przed którymi trzy etapy tej transgranicznej kolarskiej przygody: ze Zgorzelca, przez Lubań, Leśną
i przejście graniczne w Miłoszowie pojadą do Czech, do Mladá Boleslav, stamtąd następnego dnia do Pilzna, a docelowo do Chemnitz, gdzie w niedzielę 10 września zaplanowana jest impreza finałowa. Właśnie tam, ponieważ European Peace Ride, organizowany przez firmę CSM/Fit4Bike stanowi jeden z głównych projektów Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025.

Impreza w obecnym kształcie nawiązuje do legendy Międzynarodowego Wyścigu Pokoju i jego historii, łącząc nasze trzy kraje i regiony w atmosferze przyjaźni oraz wspólnego, sportowego przedsięwzięcia. Zainicjowany 70 lat temu wyścig był w okresie swej świetności największą amatorską imprezą kolarską w Europie, ze względu na skalę, poziom i standardy organizacji nazywaną Tour de France Europy Wschodniej.

European Peace Ride nawiązuje do tych tradycji, ale jest przedsięwzięciem nie tylko sportowym, ale i kulturalnym. Wokół przejazdu zaplanowany jest szereg działań z udziałem twórców kultury: koncerty oraz odczyty literackie, nastawione na podkreślenie historii i dziedzictwa kulturowego miejscowości i regionów położonych wzdłuż trasy przejazdu. W tym roku w przedsięwzięciu czynnie udział bierze Lothar Quinkenstein – pisarz i wykładowca akademicki oraz tłumacz Olgi Tokarczuk na język niemiecki.

W zeszłym roku startowaliśmy z Wrocławia, teraz inauguracyjnym przejazdem podkreślamy unikalność naszego dolnośląskiego trójstyku: polski odcinek rozpina się od granicy niemieckiej do czeskiej, w większości wiodąc po malowniczych terenach historycznych Górnych Łużyc. W peletonie jadą z nami kolarze z mijanych miejscowości – Zgorzelca, Lubania czy Kościelników oraz kolarka
z Leśnej, a także dziennikarz radiowy z Wrocławia, reprezentanci Policji i oficjalna reprezentacja Polski Państwowej Straży Pożarnej
. – mówi Krzysztof Dobrowolski, koordynator imprezy w Polsce.

Na inauguracji 8 września obecni będą Premier Saksonii Michael Kretschmer, Nadburmistrz Görlitz Octavian Ursu, Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz oraz Nadburmistrz Chemnitz Sven Schulze.
O muzyczną oprawę zadba znana w regionie grupa Sax Brass Band. Wcześniej, o godzinie 9:30 pod Ratuszem na Dolnym Rynku w Görlitz odbędzie się powitanie uczestniczek i uczestników, którzy – wraz z towarzyszącą wydarzeniu delegacją przedsiębiorców – dotrą do Görlitz specjalnym pociągiem w ramach proekologicznej akcji realizowanej we współpracy z Erzgebirgsbahn, regionalnym przewoźnikiem z Saksonii.

Impreza odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Konsula Generalnego Niemiec, Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Niemiec Wschodnich, Minister Stanu Saksonii ds. Sprawiedliwości i Demokracji, Europy i Równości oraz burmistrzów Chemnitz, Görlitz
i Zgorzelca.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://peace-ride.com/pl

Koordynator projektu:

Krzysztof Dobrowolski – krzysztof@peace-ride.com / 0048 695 620 816

źródło: CSM/Fit4Bike

print

Zobacz także: