Finał Przygody z Nysą w Tylicach

06.09.2022r.
Drukuj

W sobotę 3 września br. odbyła się impreza pn. Finał Przygody z Nysą. Konkurs na koszyk piknikowy, występy zespołów artystycznych, rowerowe show, pokaz ognia oraz liczne zabawy dla dzieci, tak  podsumowaliśmy projekt który trwa od 12 lat.

Imprezę finałową poprzedziły uroczystość dożynkowa, która w tym roku również odbyła się w Tylicach. Tradycyjnie święto rolników rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Tylicach. Po mszy barwny korowód, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich sołectw z terenu Gminy Zgorzelec, przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Piotrem Machajem pod przewodnictwem Orkiestry Reprezentacyjnej Kopalni Węgla Brunatnego Turów udał się na boisko przy świetlicy wiejskiej. Na przybyłych gości czekały stoiska gastronomiczne ze specjałami regionalnej kuchni reprezentowane przez KGW oraz stowarzyszenia z terenu Gminy Zgorzelec oraz gośćmi z Ukrainy, stoiska instytucji, służb mundurowych, firm i inwestorów oraz kramy z zabawkami. W trakcie imprezy tradycyjnie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec, zwycięzcą zostało sołectwo Jerzmanki, które również otrzymało nominację na organizację dożynek w przyszłym roku. Dożynki są również dobrą okazją do wręczenie odznaczeń gminnych. Tytuł „Ambasador Gminy Zgorzelec” otrzymał Klub Sportowy Apis Jędrzychowice”, natomiast odznaczenie „Zasłużony dla Gminy Zgorzelec” otrzymali – Janina Florjanowicz, Franciszek Haber, Ewa Smykowska, Tadeusz Wenda oraz Jan Włosek.

Finał Przygody z Nysą rozpoczął się od podsumowania 12 letniego dorobku wszystkich partnerów. Wójt Piotr Machaj wręczył okolicznościowe albumy przedstawicielom wszystkich partnerów, którzy brali udział w edycjach projektu.

W trakcie imprezy został rozstrzygnięty konkurs na kosz piknikowy, który wygrało sołectwo Sławnikowice oraz na ciasto „Przygody z Nysą”, w którym tryumfowały Jerzmanki.

Na najmłodszych uczestników czekało wiele atrakcji tj. dmuchańce, miasteczko z zakręconymi rowerami, warsztaty ceramiczne oraz konkursy w namiocie promocyjnym Przygody z Nysą. Wśród starszych dzieci największym zainteresowaniem cieszyła się mobilna ścianka wspinaczkowa.

Rowerowe show jedna z głównych atrakcji imprezy przyciągnęło tłumy zainteresowanych akrobacjami na rowerze. Widowisko rowerowe łączące w sobie ogromne emocje, rozrywkę oraz edukację w jednym. Podczas Show widownia miała możliwość podziwiać między innymi skoki na rowerze przez linę, nad ochotnikami z publiczności, czy też akrobacje 2 metry nad ziemią.

Występ taneczno-muzyczny zaprezentował zespół Lusatia ze Szkoły w Osieku Łużyckim.

Wydarzenie swoimi występami uświetniły gminne zespoły śpiewacze – Kwiatowianki z Żarskiej Wsi oraz Górnołużyckie Błękitne Kamizelki z Łagowa. Gwiazdą wieczoru, która porwała do tańca licznie przybyłych mieszkańców i gości, był duet Mirage & Yoko. Występ poprzedził support Magdaleny Niwińskiej.

Zwieńczeniem finału Przygody z Nysą było FireShow oraz dyskoteka pod gwiazdami.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

print

Zobacz także: