Głos Wójta – święta

17.12.2021r.
Drukuj

Jesteśmy razem już wiele lat i każdego roku z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku staramy się podsumować miniony czas i pomyśleć o przyszłości. Składamy sobie życzenia i patrzymy pełni nadziei w przyszłość. I choć formalnie, Boże Narodzenie z Wigilią trwa trzy dni, to ze świąteczną atmosferą spotykamy się wcześniej. Nasze emocje narastają bo wszystko nabiera świątecznego klimatu w każdym miejscu, w pracy, sklepie, na ulicach, w telewizji i gazetach. Przy takim otoczeniu nie może zabraknąć odpowiedniej atmosfery w domu. Osobiście wychodzę z założenia,

że drzewko najbardziej cieszy przed świętami i dlatego swoją choinkę ubieramy wcześniej. Jeśli jednak jesteście tradycjonalistami i czekacie z ubieraniem choinki do samych świąt, warto postawić na inne świąteczne dekoracje i akcenty, które mogą się pojawić w domu o wiele wcześniej. Wystarczą nowe poszewki na poduszki, świąteczne plakaty w ramkach, ciepłe światełka rozwieszone nad łóżkiem czy choćby prosty, własnoręcznie zrobiony stroik. Nie musicie od razu dekorować całego mieszkania. Często nawet mały akcent potrafi bowiem całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu odrobiny świątecznej magii.

A jeśli dla kogoś grudzień jest ciężkim i pracowitym miesiącem, to wprowadza do swojego domu i życia odrobinę świątecznej magii. Nie brońcie się przed tym. Nie chodzi o to, żeby na siłę wbić się w ten świąteczny szał i nagle polubić coś, co nigdy jakoś specjalnie nas nie kręciło. Chodzi o drobne rzeczy, które sprawiają nam przyjemność i o poszanowanie tego co robią inni, bo to ich wybór. Pozwoli to przeżywać świąteczną atmosferę dłużej i być lepiej przygotowanym do rodzinnych spotkań przy suto zastawionym stole.

Pamiętajcie, że jedzenie powinno być dodatkiem do ceremonii rodzinnej, jaką jest biesiadowanie. Powinno dopełnić rozmowę przy wigilijnym stole. Ważne jest pielęgnowanie radosnej atmosfery. Może się to wydawać bez związku ze świątecznymi potrawami, jednak udowodniono, że nastrój, w jakim zasiadasz do wigilijnej kolacji ma olbrzymi wpływ na proces metabolizmu. Często nie docenia się wagi posiłku spożywanego w przyjaznej atmosferze, której towarzyszą pozytywne emocje, rozmowa i śmiech. W takiej sytuacji proces trawienia i przyswajania jest o wiele lepszy.

Nowy Rok 2022

Zaraz po świętach czeka na nas Nowy Rok. To magiczny moment, który jawi się jako nowy początek, niczym niezmącony obszar do realizacji marzeń i działania. Zero błędów, zero porażek – wszystko jest możliwe.

A co z odchodzącym rokiem? Co ze wszystkimi zdarzeniami, na które tak czekaliśmy jeszcze rok temu? Znajdźmy chwilę czasu i zastanówmy się nad mijającymi właśnie 12 miesiącami, jak je przeżyliśmy oraz co się wydarzyło. Poświęćmy temu trochę uwagi. Dlaczego warto podsumować stary rok, zanim przejdziemy do planowania kolejnego? Oto kilka godnych uwagi powodów. Pomyślmy ile z rzeczy, zaplanowanych, zostało przez nas zrealizowanych. Z czego jesteśmy dumni? Co sprawiło nam trudność? Trzeba zamknąć stare i zrobić miejsce na nowe. Pozwólmy sobie na odpuszczenie relacji, które nam nie służą, sytuacji, które nas nie rozwijają. Postarajmy się określić jakimi osobami byliśmy, a jakimi chcielibyśmy być? Co chcemy w sobie zmienić?

Pożegnajmy cały bagaż minionego roku, pozwólmy mu odejść, zamknijmy ten etap i przygotujmy się na nową przygodę. Symboliczne zamknięcie przeszłości pozwoli nam się otworzyć na przyszłość.

WESOŁYCH ŚWIĄT, UDANEGO PEŁNEGO ZDROWIA I RADOŚCI NOWEGO 2022 ROKU

Piotr Machaj

print

Zobacz także: