Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Radomierzycach

10.01.2020r.
Drukuj

W świetlicy wiejskiej w Radomierzycach znów rozbrzmiały kolędy i pastorałki. Gminny Ośrodek Kultury w Zgorzelcu z/s w Radomierzycach zorganizował Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek, a do udziału zaprosił gminne placówki oświatowe.

Kolędy i pastorałki to radosne pieśni noworoczne mówiące o Bożym Narodzeniu, wywodzące się z tradycji ludowej. kolęda utrzymana jest w konwencji religijnej, a pastorałka jest kolędą o świeckim charakterze, zawierająca wątki o życiu codziennym.

Tegoroczny konkurs odbył się 9 stycznia, w którym oprócz przedstawicieli wszystkich gminnych szkół, po raz pierwszy udział wzięły dzieci z przedszkola w Jędrzychowicach. Przed rozpoczęciem przesłuchań dzieci, wystąpiła Magdalena Januszkiewicz-Buras, która zaśpiewała kilka znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy 0 – 3 i klasy 4-8. Mimo że wykonawcom towarzyszyła lekka trema, to świetnie poradzili sobie ze świątecznym repertuarem. Jury miało nie lada wyzwanie. W pierwszej kategorii zwyciężyła Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Łagowie, zaś w drugiej kategorii wiekowej zwyciężyła Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim. Wszystkie placówki otrzymały bony pieniężne, a artyści drobne upominki ufundowane przez organizatora.

Na widowni zasiedli – Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj, Dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, Sołtysi, Rodzice i dzieci.

Organizatorzy serdecznie dziękują dyrektorom szkół oraz opiekunom za przygotowanie dzieci do konkursu.

 

print

Zobacz także: