Gra.Technika.Gra – Projekt zespołu Neues Klaviertrio Dresden

18.09.2020r.
Drukuj

Podczas koncertu pt. „Gra.Techika.Gra”, który odbędzie się 7 października o godz. 19:00 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura (Koźlice 1, 59-900 Zgorzelec), zespół Neues Klaviertrio Dresden zaprezentuje ekscytujący program utworów pochodzących z XXI wieku, w tym jedną premierę.

Pojęcie technika dla muzyka równozaczne jest z techniką gry. Ta z kolei przede wszystkim kojarzona jest z kanonem technik powstałych w okresie do końca XIX wieku, które w optymalny sposób wydobywają to, co nadal jest rozumiane jako normalne brzmienie instrumentów. Inne techniki określane są mianem „rozszerzonych technik gry”, choć wiele z nich zyskuje coraz większą popularność i zaczyna dorównywać rangą tym znanym. Techniki gry zawsze wysuwają się na pierwszy plan, gdy z instrumentów próbuje się wydobyć nowe, niesłyszane dotąd dźwięki. Nieważne, czy wynika to ze szczególnej wirtuozerii, czy z niewykłego ich brzmienia.

W programie koncertu Michael Maierhof jest obecny dwukrotnie. Jego zamiarem nie jest stałe podążanie za nowym. Wręcz przeciwnie: tutaj każdy utwór ogranicza się do własnej gamy starannie dobranych i wyważonych względem siebie dźwięków. W utworze „Sugar 1“ punktem wyjścia są różne sposoby pociągania smyczkiem, natomiast w utworze „Exit E“ wykorzystano z jednej strony dodatkowe rezonatory do zmiany dźwięku, z drugiej zaś strony systemy wibracyjne do pobudzania strun.

Technika w utworze Michaela Flade’a „Spiel: seltsam attraktiv“ (pl. „Gra: dziwnie atrakcyjna”) zastosowana została w sposób niemal namacalny. Mamy okazję doświadczyć dźwięków granych na żywo, śledzić ich zapis i przetwarzanie na komputerze, odtwarzanie przy pomocy głośników, zarówno przy akompaniamencie muzyków, jak i solo, a także jako instalacja dźwiękowa. Ponadto wykonawcy nie dysponują przygotowanym wcześniej dźwiękiem, lecz zbiorem pól gry, po których mogą się poruszać według określonych zasad.

Te dwa podejścia łączą się w nowym utworze Ricardo Eizirika. W swoich kompozycjach wykorzystuje on z jednej strony brzmienia elektroniczne, z drugiej zaś strony nietypowe techniki gry dla muzyków instrumentalnych. Jego utwory charakteryzują się regularną obecnością komponentu teatralnego. Nasuwa się więc pytanie, na ile człowiek jest panem, a na ile niewolnikiem własnej techniki gry.

Program

Michael Maierhof: Sugar 1 (2001)
Michael Maierhof: Exit E (2011)
Michael Flade: Spiel: seltsam attraktiv (2008)
Ricardo Eizirik: Neues Stück (2020, UA)
Neues Klaviertrio Dresden
Uta-Maria Lempert: skrzypce
Matthias Lorenz: wiolonczela
Clemens Hund-Göschel: fortepian

cena: 25 zł bilet normalny / 15 zł bilet ulgowy*

Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom, emerytom, osobom bezrobotnym i niepełnosprawnym.

Dalsze informacje:

media@themusicpoint.net

tel.: +49 3581 66 12 69

Źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.

print

Załączniki

  • pdf plakat
    Wielkość pliku: 169 KB Pobrania: 200
  • pdf ulotka
    Wielkość pliku: 107 KB Pobrania: 279

Zobacz także: