Hegelmann Poland jako pierwsza spółka w branży TSL powołuje kompleksowe centrum operacyjne dla kierowców w Żarskiej Wsi

14.07.2021r.
Drukuj

W Żarskiej Wsi (woj. dolnośląskie) powstaje unikalny w skali krajowej projekt branży transportowej. Nieopodal węzłów transgranicznych w Zgorzelcu i Jędrzychowicach ruszyła budowa rozległego kompleksu Hegelmann Hub Poland, dedykowanego polskim kierowcom. Inwestycja, która w kompleksowy sposób zapewni pełne zaplecze usług dla przewoźnika, floty i kierowców, to odpowiedź na wyzwania stawiane przez kolejne regulacje unijne oraz pakiet mobilności.

Optymalnie zaplanowany kompleks usługowy

Centrum operacyjne Hegelmann powstaje na działce o powierzchni 11,6 ha. Na rozległym terenie mieścić się będzie jednak dużo więcej niż samo biuro Firmy. Baza podzielona będzie na szereg stref kompleksowo realizujących wszystkie potrzeby kierowców, ich pojazdów oraz przewoźników.

Strefa biurowa znajdować się będzie w nowoczesnym, trzykondygnacyjnym budynku. Przewidziano tam przestrzeń dla zespołu Hegelmann Poland oraz dodatkowe miejsce dla partnerów biznesowych Firmy a także innych przewoźników – w sumie około 60 dodatkowych biur dla podmiotów zewnętrznych.

Rozbudowane zaplecze to przede wszystkim komfortowy hotel oferujący ponad 750 miejsc noclegowych. Pokoje zaprojektowano specjalnie dla potrzeb kierowców wracających z europejskich tras w ramach obligatoryjnych przerw narzuconych przez pakiet mobilności. Dodatkowy atut hotelu stanowi wyłączona przestrzeń komercyjna o wysokim standardzie, przewidziana dla klientów biznesowych oraz branży turystycznej.

W strefie usługowej znajdować się będzie rozbudowane zaplecze dla samochodów ciężarowych. W budynku o powierzchni 6 820 mkw. przewidziano pełen zakres świadczeń dla zmotoryzowanych: od warsztatu i stacji diagnostycznej, aż po lakiernię i dopasowaną do gabarytów TIR‑ów myjnię.

Z myślą o samych TIR-ach powstanie również dedykowany magazyn. Na powierzchni 5 900 mkw. znajdować się będzie zaplecze dla części zamiennych oraz opon. Takie rozwiązanie optymalizuje czas napraw i zapewnia sprawne działanie całej strefy usługowej. Dalsze plany rozbudowy Hegelmann Hub Poland przewidują powstanie odrębnego kompleksu logistycznego i centrum magazynowego.

Przestronne parkingi wokół biura, hotelu, stref usługowych oraz magazynów pomieszczą jednocześnie 220 ciężarówek i aż 450 aut osobowych.

– Nie ma drugiej takiej inwestycji w Polsce. Budujemy własne centrum operacyjne przede wszystkim z myślą o zapewnieniu komfortu naszym pracownikom. Obserwujemy jednak sytuację całego biznesu transportowego w Polsce. Bierzemy pod uwagę potrzeby rynku oraz trudności w spełnianiu wymogów pakietu mobilności przez mniejsze firmy transportowe, dlatego zdecydowaliśmy o udostępnieniu centrum wszystkim kierowcom i podmiotom, również konkurencyjnym. – stwierdza Fedir Yurkevych, Prezes Hegelmann Poland.

Hegelmann Hub Poland to baza transportowa zaprojektowana w sposób optymalny pod wieloma względami. Jednym z argumentów podnoszonych przez inicjatorów zmian regulacyjnych pakietu mobilności jest troska o środowisko naturalne. Inwestycja w Żarskiej Wsi posiadać będzie nowoczesne, ekologiczne rozwiązania technologiczne. Centrum operacyjne posiada także własne ujęcie wody. Innym oczywistym krokiem proekologicznym jest samo przygraniczne położenie Hubu, umożliwiające ograniczenie zużycia paliw i emisji spalin przez ciężarówki.

Dogodna lokalizacja przy transgranicznym węźle komunikacyjnym

Lokalizacja Centrum ma wymiar strategiczny. Nowe wymogi pakietu mobilności obligują kierowców do powrotu do kraju co 8-9 tygodni. Do obowiązków przewoźnika należy skierowanie pracownika na odpoczynek w kraju zatrudnienia – do centrum operacyjnego firmy lub miejsca zamieszkania kierowcy. Centrum operacyjne Hegelmann zlokalizowane będzie w miejscowości Żarska Wieś, tuż przy granicy niemieckiej, pomiędzy autostradą A4 i Drogą Krajową nr 94. Łatwy dojazd usprawni przebieg koniecznej przerwy między kolejnymi trasami.

Bliskość Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, będących głównym regionem pracy kierowców zatrudnionych w Polsce, stanowi podwójną zaletę – skrócony czas dotarcia na miejsce odpoczynku zapewni oszczędności przedsiębiorstwom, ulży w pracy kierowcom i przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego.

Dalsze plany i nowe perspektywy w regionie

Plany Grupy Hegelmann w Polsce są ambitne. Wartość inwestycji na dzień dzisiejszy to ponad 22 mln EUR, jednak już teraz inwestor przewiduje dalszą rozbudowę kompleksu. Otwarcie Hegelmann Hub Poland bez wątpienia wpłynie na zatrudnienie i powstanie nowych miejsc pracy w regionie Zgorzelca.

– Chcemy rozwijać się i inwestować w Polsce, która jest liderem transportowym całej Europy. W samym Centrum Operacyjnym planujemy zatrudnić około 200 osób. Będziemy potrzebować specjalistów niższego i wyższego szczebla oraz szeregu podwykonawców do obsługi całej infrastruktury kompleksu. Dodatkowe wakaty pojawią się też bez wątpienia u naszych partnerów biznesowych oraz pozostałych firm, które otworzą placówki na terenie strefy biurowej. – podkreśla Fedir Yurkevych.

Inwestor nie traci czasu. 14 lipca 2021 r. na terenie budowy odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia na miejscu obecne były media oraz przedstawiciele lokalnych władz. Przemówienie wygłosił Wójt gminy Zgorzelec, Piotr Machaj, który od początku angażował się w prace przygotowawcze.

– Cieszę się, że tak duża firma jak Hegelmann wybrała Gminę Zgorzelec – Żarską Wieś na siedzibę swojego centrum operacyjnego. Dzięki prowadzeniu długofalowej polityki przestrzennej w zestawieniu z korzystnym położeniem zyskujemy coraz więcej podmiotów, które decydują się na ulokowanie w Naszej gminie dużych inwestycji, przez co stajemy się idealnym miejscem do zamieszkania, pracy i wypoczynku. Chcę pochwalić świetne przygotowanie Hegelmann pod kątem projektowym. Ta inwestycja od samego początku zyskała moją aprobatę i mocno kibicowałem przy pokonywaniu kamieni milowych, a nie było ich mało. Wypracowaliśmy wraz z GDDKiA  dogodny i bezkolizyjny zjazd, który będzie służył również okolicznym mieszkańcom. Na wspólnych spotkaniach pojawił się również pomysł własnego ujęcia wody, który w sąsiedniej miejscowości rozwiąże kwestię niedoborów wody w okresie letnim. Takie projekty trzeba wspierać w dążeniu do celu.  Dzięki temu dziś możemy świętować rozpoczęcie przedsięwzięcia na skalę krajową – oznajmił podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Piotr Machaj, Wójt Gminy Zgorzelec.

W uroczystości wziął udział zarząd Hegelmann Transporte, krajowe władze spółki Hegelmann Poland oraz przedstawiciele generalnego wykonawcy. Za realizację robót odpowiada firma Strabag – jej maszyny wjechały już na plac budowy.

Tempo prac budowlanych jest ekspresowe – wszystko po to, aby oddać centrum do użytku tuż po wejściu w życie nowych przepisów unijnych. Otwarcie kompleksu zaplanowano na połowę 2022 r.

____________________________________________________________________________

Hegelmann Poland to jedna z największych firm transportowych w Polsce z flotą liczącą ponad 2000 samochodów ciężarowych. Jest w kraju przedstawicielem Hegelmann Group – firmy rodzinnej, która powstała w 1998 roku w Niemczech. Zatrudnia ona ponad 7 000 osób w 32 oddziałach w Europie i USA.

Hegelmann Poland oferuje swoim klientom kompleksową i w pełni dopasowaną obsługę transportowo-spedycyjną, opartą na wiedzy i 10-letnim doświadczeniu w branży. Przyszłość firmy widzimy w jej zrównoważonym rozwoju, dlatego nieustannie wzmacniamy nasze działania w tym obszarze.

Więcej informacji o Hegelmann Poland 

print

Zobacz także: