Informacja na temat przyjmowania tabletek Jodku potasu

05.10.2022r.
Drukuj

Wójt na terenie danej gminy jest odpowiedzialny za wszelkie działania i szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych, a więc wpływających negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia czy środowiska.

Z uwagi na obecną sytuację geopolityczną związaną z działaniami Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, a także kontrofensywę wojsk ukraińskich nie można wykluczyć zaistnienia niektórych zagrożeń, w tym również realnego ataku Rosji na obiekty jądrowe znajduje się na Ukrainie. Taki scenariusz chociaż czysto hipotetyczny trzeba również brać pod uwagę i przygotować się na reakcję w razie wystąpienia takich okoliczności. Dlatego tak ważne pozostaje przygotowanie się do działań, które zapewnią optymalny poziom bezpieczeństwa mieszkańcom i w maksymalny sposób zabezpieczą ich przez negatywnymi skutkami danego ryzyka.

Stąd niezbędne staje się przekazanie mieszkańcom wszystkich informacji, które mogą mieć znaczenie w efektywności  podejmowanych działań.

Z uwagi na fakt, iż jestem odpowiedzialny za redystrybucję tabletek jodku potasu dla mieszkańców naszej gminy pragnę przekazać Państwu podstawowe informacje na temat stosowania w/w preparatu.

W chwili obecnej nie ma informacji na temat możliwości realnego wystąpienia  zdarzenia radiacyjnego, jednakże ryzyko zawsze istnieje i stąd prośba o zapoznanie się z przygotowaną ulotką MSWiA.

Z doświadczenia wiem, że lepiej jest przewidywać niektóre ryzyka i umieć skutecznie nimi zarządzać, niż udawać ze dane zagrożenia nie istnieją i nigdy nie wystąpią. Z powyższych względów zachęcam do zapoznania się z krótką treścią przygotowanych informacji, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla szybkości i efektywności naszych wspólnych działań zwłaszcza w sferze ochrony życia i zdrowia naszych najbliższych.

Piotr Machaj

print

Zobacz także: