IX Marsz Sybiracki Ziemi Zgorzeleckiej

17.09.2019r.
Drukuj

16 września br. spod Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach wyruszył IX Marsz Sybiracki Ziemi Zgorzeleckiej. By upamiętnić tragiczne wydarzenia napaści Związku Sowieckiego na Polskę – 17 września 1939 r., uczestnicy marszu udali się pod Pomnik Sybiraka na cmentarzu komunalnym w Zgorzelcu, gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne.

Tradycyjnie już oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra KWB Turów, która rozpoczęła uroczystość od  zagrania hymnu Sybiraków. Podczas ceremonii odczytano apel poległych, przemówienia wygłosili Wiceprzewodnicząca Związku Sybiraków w Zgorzelcu Larysa Ługowska oraz Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj. Ostatnim akcentem obchodów było złożenie wiązanek i zniczy pod Pomnikiem Sybiraków.

W obchodach uczestniczyli Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe, duchowieństwo oraz młodzież szkolna z gminnych szkół podstawowych.

 

print

Zobacz także: