Jacek Ropski- Mistrz skrzypiec w Zgorzelcu

26.06.2018r.
Drukuj

W poniedziałkowy wieczór 19 marca w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu odbył się Recital Skrzypcowy Jacka Ropskiego pt. Dla Niepodległej. Koncert zorganizowany w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zgromadził liczną publiczność, która oczarowana została wirtuozerią Mistrza i przepięknym brzmieniem jego skrzypiec. Jackowi Ropskiemu na fortepianie akompaniował Michał Błaszczyk, pedagog zgorzeleckiej Szkoły Muzycznej. Koncert poprowadziła Dorota Adaszewska.

 

Zgorzeleckich melomanów urzekła sprawność techniczna Jacka Ropskiego, lekkość z jaką wydobywa kolejne pasaże, a nade wszystko jego muzyczna wrażliwość. Kolejne utwory zachwycały stylistyczną interpretacją: barokowa Sonata g-moll nr 2 Georga Friedricha Händla czy romantyczna Legenda  op. 17 Henryka Wieniawskiego. Romantyczne miniatury: Dudziarz Henryka Wieniawskiego, Kaprys wiedeński Frieza Kreislera czy Taniec karzełków Antonio Bazziniego porywały ekspresją i odwagą wykonania. Poniedziałkowy Recital dał mnóstwo radości i artystycznych przeżyć zgorzeleckiej publiczności oraz uczniom i pedagogom Szkoły Muzycznej. Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak niezwykłego muzyka- wspaniałego skrzypka, pedagoga, wrażliwego artystę.

 

Radość tym większa, że przed koncertem od godzin porannych Jacek Ropski poprowadził warsztaty skrzypcowe dla uczniów oraz nauczycieli PSM I i II st. Wszyscy mogliśmy korzystać z umiejętności, doświadczenia i charyzmy Mistrza.

 

Jacek Ropski to skrzypek, doktor habilitowany sztuki, adiunkt w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Kształcił się m.in. u legendarnego Antoniego Cofalika,  a potem w  berlińskim Universität der Künste i  w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005. W 2008 roku otrzymał  stopień doktora sztuki. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

 

Dorota Adaszewska

print

Zobacz także: