JESTEŚMY Z NARODEM UKRAIŃSKIM

28.02.2022r.
Drukuj

Agresja na Ukrainę, to szok dla wszystkich ludzi, którzy uznają wolność za najwyższą wartość. W ostatnich dziesięcioleciach przyzwyczailiśmy się do pokoju i bezpieczeństwa. Uważaliśmy, że doświadczenia II Wojny Światowej na zawsze nauczyły mieszkańców Europy, że należy zrobić wszystko aby wojny unikać. Tymczasem decyzje strony rosyjskiej naruszyły bezpieczeństwo i przyszłość Ukrainy, w tym i spokój naszego kraju. Trwająca już od kilku dni wojna, to oprócz działań militarnych przerażeni cywile, płaczące dzieci
i poszukiwanie bezpiecznego schronienia.

To nasz obowiązek wobec ludzkości, sąsiadów i cierpiących ludzi udzielić schronienia i zabezpieczyć podstawowe warunki bytu każdemu, komu udało się uciec z pod luf karabinów, czołgów i samolotów. Żeby to zrobić musimy się zmobilizować. Skala potrzeb jest ogromna i mam nadzieję, że ogromna będzie nasza pomoc. Jako gmina jesteśmy już przygotowani do przyjęcia uchodźców, zabezpieczymy im wiele, w tym miejsca noclegowe, wyżywienie, odpowiednie warunki sanitarne i higieniczne.  Z dniem 1 marca 2022r. uruchamiamy telefoniczny punkt informacyjny, do którego prosimy zgłaszać jakie macie Państwo indywidualne możliwości przyjęcia uchodźców. Proszę także nas poinformować, czy już przyjęci zostali u Państwa uchodźcy. Stworzymy naszą bazę danych, by w każdej chwili być przygotowanym na wsparcie i pomoc potrzebującym. Nie będziemy stać z boku, nie możemy się zgodzić, by Ukraina została bez wsparcia wobec tej bezprzykładnej agresji ze strony Rosji. W dniach od 2 marca do 4 marca 2022 r. w godzinach między 15:00 – 20:00 rozpoczynamy zbiórkę darów przeznaczonych dla Ukraińców. Dary będzie można przekazać we wszystkich świetlicach, szkołach i w remizach działających na terenie naszej gminy. Dary proszę zapakować w kartony Pokażmy, że jesteśmy wspólnotą wrażliwą na życiowe tragedie innych. To nasz obowiązek wobec sąsiedniego kraju, wobec ludzi i historii.

Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj

Przewodnicząca Rady Gminy Zgorzelec Anna Rakoczy

 

print

Zobacz także: