Jubileusz 20-lecia nadania imienia szkole w Trójcy

28.10.2022r.
Drukuj

W piątek 28 października br. odbyła się uroczystość 20-lecia nadania imienia ”Osadników Wojskowych” Szkole Podstawowej w Trójcy.

Obchody jubileuszowe zainaugurowane zostały Mszą Świętą w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Trójcy. Nabożeństwo celebrowane było pod przewodnictwem Wicedziekana Dekanatu Zgorzeleckiego ks. Mirosława Makowskiego wspólnie z obecnym księdzem proboszczem parafii w Trójcy ks. Markiem Reźnym.

Uroczysta akademia odbyły się na sali gimnastycznej w szkole. Dyrektor szkoły Katarzyna Skowrońska-Piekarska powitała wszystkich zgromadzonych gości – Wójta Piotra Machaja, Przewodniczącą Rady Gminy Zgorzelec Annę Rakoczy, Zastępcę Wójta Marka Wolanin, Naczelnika Wydziału Oświaty i Promocji Barbarę Mędrek-Rutowicz, Wizytatora Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Renatę Krosnowską, Prezes Stowarzyszenia „Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej” i byłego nauczyciela szkoły Janinę Słabicką, Kierowników podległych jednostek gminy, Radnych i Sołtysów z terenu Gminy Zgorzelec, Przedstawicieli Służb Mundurowych Policji i Straż Pożarnej, Duchowieństwo, byłych i obecnych nauczycieli i pracowników szkoły, rodziców i uczniów.

Dyrektor szkoły w swoim przemówieniu przypomniała, jak zrodziła się idea nadania szkole imienia Osadników Wojskowych, jednocześnie wyraziła wdzięczność tym, którzy wspierali tę szlachetną inicjatywę – ś.p. Marii Wilk i obecnej na sali Janinie Słabickiej.

Wójt podkreślił jak wyjątkową i uroczystą chwilą jest obchodzony jubileusz nadania imienia. Nawiązał do treści wniosku, który ponad 20 lat temu przedstawiciele szkoły, rodziców i uczniów złożyli do Rady Gminy Zgorzelec.   

Fragment treści wniosku:

„W roku 1984 utworzyliśmy szkolną Izbę Pamięci Narodowej. Jest to izba regionalna obrazująca powojenną historię Trójcy i jej mieszkańców. Ponieważ znaczna część Polaków, którzy osiedlili się po wojnie w Trójcy, Pokrzywniku i Białogórzu to osadnicy wojskowi, zgromadzone w Izbie materiały dotyczą ich wojennych losów oraz pracy i działalności powojennej w swoich miejscowościach na terenie Gminy Zgorzelec. Z biegiem lat młodzież, rada pedagogiczna, rada rodziców uznała osadników wojskowych za naszego zbiorowego bohatera.”

Zaznaczył jak ważna jest pamięć oraz wiedza na temat historii rodzin i miejscowości, w których się uczy i mieszka. Wiedza o patronach osadnikach wśród uczniów była i jest skrupulatnie przekazywana kolejnym pokoleniom. Gratulował jubileuszu i życzył całej społeczności szkolnej owocnej współpracy i wytrwałości w dążeniu ku wartościom i ideałom szczególnie cenionym przez Osadników Wojskowych.

Historyk Piotr Zubrzycki z Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu zreferował wykład na temat historii Trójcy jako miejscowości oraz historii szkoły.  

Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów szkoły oraz obecność Zakładowej Orkiestry Dętej PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów, która zagrała koncert pieśni wojskowych.

print

Zobacz także: