Klasyka kina oraz zdobywca Oscara na 21. Nyskim Festiwalu Filmowym
W tym roku już po raz dziewiąty w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się „Panorama Weekend“. Od 17 do 19 maja w Centrum Panorama w czeskim Varnsdorfie będzie można obejrzeć historyczne filmy i kamienie milowe kinematografii w bogatej technice 70mm lub w specjalnym formacie 35mm oraz wersji 3D. Wyjątkowe bogactwo szczegółów, wyraźne sekwencje przybliżeń oraz sala z największym ekranem kinowym Europy przyczyniają się do szczególnej fascynacji tą niezwykłą sekcją filmów. W programie są m.in. Peter O’Toole jako „Lord Jim“ (1965), klasyka horroru „Egzorcysta“ (1973), thriller „Koziorożec Jeden“ (1977), międzygwiezdna przygoda „Kosmiczne łowy“ (1983) czy Bruce Willis w „Szklanej pułapce“ (1988). A „Harry Potter i Insygnia Śmierci – część 2“ (2011) oraz „Madagaskar 3“ (2012) dopełniają program jako dwa filmy do obejrzenia całą rodziną.
Hitem w tej sekcji jest jednak bez wątpienia „Oppenheimer“ Christophera Nolana, który na tegorocznej gali Oscarowej zdobył siedem statuetek, m.in. w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor oraz najlepszy aktor drugoplanowy. Ten biograficzny film historyczny traktuje o życiu J. Roberta Oppenheimera. W trakcie II wojny światowej fizykowi zlecono kierowanie ściśle tajnym „projektem Manhattan“. Cel: produkcja bomby atomowej. W lipcu 1945 roku następuje pierwsza na świecie eksplozja atomowa. To na zawsze zmienia bieg historii i czyni z Oppenheimera „ojca bomby atomowej“. Jednak w obliczu okropności Hiroszimy i Nagasaki zaczynają go nękać wątpliwości, a później apeluje on o międzynarodową kontrolę energii jądrowej. W rezultacie pojawia się na celowniku władz państwowych, które wzywają Oppenheimera na przesłuchanie.
- Nyski Festiwal Filmowy rozpocznie się 14 majaw Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Aż do 19 maja, w 19 kinach i lokalizacjach w Niemczech, Polsce i Czechachw ramach festiwalu wyświetlonych będzie blisko 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych z trzech sąsiedzkich krajów oraz z Europy Wschodniej. Oprócz trzech konkursów i licznych sekcji filmowych, w ramach programu towarzyszącego odbędzie się również wieczór autorski, koncerty, teatr oraz wystawa. Tegoroczna sekcja Fokus zatytułowana „Female Perspectives“ poświęcona jest kobiecym perspektywom nie tylko w kinie. Uroczyste wręczenie nagród będzie mieć miejsce 18 maja w Kühlhaus w Görlitz.
Pełen program Nyskiego Festiwalu Filmowego oraz bilety w przedsprzedaży dostępne są online pod www.neissefilmfestival.net
Europa na żywo w regionie Trójstyku nad Nysą Łużycką
Od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy oferuje młodym twórczyniom i twórcom filmowym platformę, przedstawia publiczności znane filmy oraz reżyserki i reżyserów, jak również porusza istotne tematy. Wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju jest przy tym jego transgraniczny i trójnarodowy charakter z wydarzeniami odbywającymi się w 19 kinach w trzech krajach wzdłuż Nysy Łużyckiej. W ten sposób festiwal stał się kulturowym mostem dla filmowych fanów z sąsiednich krajów. Co roku to święto filmu skupia się na związkach i stosunkach między ludźmi z Europy Wschodniej oraz na aktualnych filmowych rozliczeniach z przeszłością i teraźniejszością.
Patronat honorowy nad 21. Nyskim Festiwalem Filmowym objęli Michael Kretschmer, premier Wolnego Kraju Związkowego Saksonii, Martin Půta, hetman Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.
- Nyski Festiwal Filmowy jest finansowo wspierany przez środki: Saksońskiego Ministerstwa Nauki, Kultury i Turystyki, Obszaru Kulturowego Górne Łużyce-Dolny Śląsk, powiatu Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundacji Kulturalnej Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-Czeskiego Funduszu Przyszłości, Partnerstwa dla Demokracji – Powiat Görlitz i Kraj Liberecki. Instytucja ta jest współfinansowana z wpływów podatkowych na podstawie budżetu zatwierdzonego przez członków Saksońskiego Landtagu.
źródło: Kunstbauerkino e.V.