Kolędowanie w Żarskiej Wsi

17.01.2019r.
Drukuj

Po raz kolejny w Żarskiej Wsi na świetlicy wiejskiej odbył koncert kolęd i pastorałek, który od lat gromadzi w jednym miejscu dzieci i dorosłych. Organizatorami wydarzenia była Rada Solecka przy współudziale zespołu Kwiatowianki.

Obrzęd kolędowania ściśle związany jest z okresem Bożego Narodzenia, są to pieśni, które opowiadają o Narodzeniu Pana Jezusa. Dawniej obchodzony przede wszystkim w kulturach rolniczych i pasterskich głównie przez Słowian, polegający na tym, że grupy kolędników odwiedzały poszczególne gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywały od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych datków pieniężnych.

Tegoroczny Koncert Kolęd i Pastorałek odbył się w niedzielne popołudnie 13 stycznia, na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarskiej Wsi, które również zaprezentowały zebranej w świetlicy publiczności jasełka. Koncert swoim występem uświetnił zespół ludowy Kwiatowianki z Żarskiej Wsi.

print

Zobacz także: