KRUS: Jak ściąć drzewo siekierą?

04.12.2020r.
Drukuj

Bezpieczne pozyskiwanie i przetwarzanie drewna na potrzeby gospodarstwa rolnego

Kolejny artykuł dotyczący bezpiecznej pracy podczas obróbki drewna dotyczy posługiwania się siekierą. W trakcie prac rolnicy zapominają o przygotowaniu miejsca pracy oraz o przygotowaniu narzędzi. Zapominają również o środkach ochrony osobistej.

Przed łupaniem drewna siekierą należy pamiętać o  jej  wcześniejszym  sprawdzeniu.

Szczególną  uwagę  należy zwrócić  na  ostrze, czyli  poziom  jego naostrzenia,  a  także  osadzenie. Niemniej  ważny  jest  stan  trzonka  drewnianego,  jak i z tworzywa sztucznego.  Wszelkie pęknięcia, otarcia i uszczerbki mogą  mieć wpływ  na  poziom bezpieczeństwa  podczas  pracy siekierą. Należy  pamiętać  także o tym, by pieniek służący do rąbania  był  odpowiedniej  wysokości  i  stabilnie  spoczywał  na podłożu. Pieniek do łupania drewna najlepszy jest z wyschniętego dębu.

Podczas  łupania  pod żadnym  pozorem  nie  wolno przytrzymywać drewna rękoma!

Zawsze należy stosować rękawice oraz okulary ochronne.

Bezpieczna  praca  siekierą  uzależniona jest od osadzenia i stanu ostrza, a także od jakości i długości trzonka.

Siekiera to bardzo praktyczne narzędzie, ale jego nieprawidłowe używanie może być niebezpieczne. Jednak zastosowanie kilku prostych zasad wykluczy ryzyko skaleczeń i urazów.

  • Zadbaj o odpowiednią odzież ochronną
  • Przygotuj siekierę
  • Przygotuj miejsca pracy
  • Stabilnie ustaw pień do rozłupania drewna
  • Ułóż drewno na środku pnia
  • Zawsze dbaj o porządek wokół miejsca pracy.

Źródła: Anna Cycyk / PT KRUS

 

 

print

Zobacz także: