Leśna ścieżka drogą do dzieci bliskich naturze

13.09.2022r.
Drukuj

Fundacja Twoja Droga z Łagowa zaprasza Rodziny z powiatu zgorzeleckiego z dziećmi w wieku od 3 do 10 lat do udziału w projekcie pt. „Leśna ścieżka drogą do dzieci bliskich Naturze”.

Celem projektu jest wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci w bliskiej więzi z Naturą poprzez pozytywny wpływ kontaktu z Przyrodą na rozwój psychiczny, fizyczny i wychowanie dzieci.

Jak piszą w zaproszeniu organizatorki:

„Dla współczesnych dzieci największą przeszkodą w kontakcie z Naturą jest styl życia i „atrakcyjność” innych rozrywek, przeważnie wirtualnych. Na doświadczanie Natury nie starcza czasu lub chęci. W związku z tym coraz więcej dzieci dotyka zespół deficytu kontaktu
z naturą. Sformułowanie to wprowadził po raz pierwszy Richard Louv, amerykański  dziennikarz. W 2005 roku wydał książkę „Ostatnie dziecko w lesie. Ocalić nasze dzieci przed Syndromem Deficytu Natury”, Wysunął on przypuszczenie, że większość dysfunkcji rozwojowych takich jak m.in. brak koncentracji czy nadpobudliwość może mieć swe źródła w bardzo ograniczonym lub zupełnym braku kontaktu dzieci z Naturą. Natomiast badania z zakresu pedagogiki, medycyny oraz psychologii pokazują, że kontakt dzieci z Przyrodą powoduje, że rzadziej występują u nich różne dysfunkcje. Przyroda pobudza również kreatywność, sprawność fizyczną czy koordynację ruchową. Dlatego przebywanie w lesie, na łące, nad rzeką czy jeziorem jest bardzo ważne od najmłodszych lat. Co jednak mają robić dzisiejsze dzieci skazane  na przestrzeń miasta czy zapatrzone w multimedia? Badania i doświadczenia pokazują, że dzieci stosunkowo szybko odnajdują w sobie potrzebę bycia w Naturze. Trzeba tylko przywrócić im możliwość kontaktu z Przyrodą. Wystarczy  zwykły „kawałek” przyrody, za miastem lub w jego obrębie. Wspinając się na drzewa, wąchając kwiaty, tropiąc leśne zwierzęta, czy słuchając szumu drzew dostarczają swemu ciału i psychice tego, czego  w tym momencie swego rozwoju najbardziej potrzebują. Dlatego też,  j
ak zawsze podczas naszych spotkań, zejdziemy
z leśnej ścieżki, po to, aby odkryć tajemnice skrywane przez Las. Nastawimy uszu, aby usłyszeć czy ktoś mieszka w lesie . Dowiemy się jak pachnie jesienny mech i kto skrywa się pod upadłym pniem drzewa. Obejrzymy w powiększeniu otaczające nas życie, ćwicząc przy okazji naszą uważność  i spostrzegawczość. Przebywając w lesie wzmocnimy nasz układ odpornościowy i poprawimy nastrój, dzięki znajdującej się w powietrzu bakterii glebowej, zwanej Mycobacterium vaccae. Nauczymy się poruszać po lesie, pełnym kłód, gałęzi, liści, szyszek. Wzmocnimy tym samym naszą koordynację ruchową i równowagę.”

Działania planowane w projekcie:

  • „Zielony Piątek” – terenowe warsztaty dla dzieci z Przedszkola Niepublicznego nr 4 w Zgorzelcu
  • „Rodzina ku Naturze” – leśne warsztaty dla Rodzin z powiatu zgorzeleckiego z dziećmi w wieku od 3 do 10 lat. Terminy warsztatów   IX, 01.X, 15.X, 22.X w godz.10.00-13.00. Obowiązują zapisy.
  • Piknik rodzinny na zakończenie projektu w listopadzie 2022 r. Jego celem będzie podsumowanie efektów realizacji zadania oraz rozpropagowanie dobrych praktyk w  zakresie korzyści płynących dla człowieka z przebywania w ścisłej więzi z Naturą.

 

Udział w projekcie jest bezpłatny

Informacje i zapisy:

e-mail: fundacjatwojadroga@gmail.com

Facebook:  Fundacja Twoja Droga

Zadanie „Leśna ścieżka drogą do dzieci bliskich Naturze” jest realizowane w ramach programu Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw , finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

print

Zobacz także: