Lockdown w Niemczech przedłużony do 28 marca br.

09.03.2021r.
Drukuj

Saksonia zgodnie z ustaleniami władz federalnych przedłuża lockdown do 28 marca, ale zmniejsza obostrzenia. Dotyczą one ograniczeń w kontaktach domowników z osobami z innego gospodarstwa domowego, nie wliczając dzieci do 15 roku życia.

Flaga Niemiec

Dotychczasowe ograniczenia w przemieszczaniu się i związany z tym istotny powód dla opuszczenia mieszkania zostają zniesione. Dotyczy to również zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zniesiony jest również zakaz opuszczania mieszkania w godzinach nocnych.

Wszystkie osoby zatrudnione i prowadzące samodzielną działalność, które mają bezpośredni kontakt z klientami, są zobowiązane od 15 marca do wykonywania raz w tygodniu testów (samodzielnych lub szybkich antygenowych), a pracodawcy muszą zapewnić testy swoim pracownikom.

Nowe przepisy pozwalają na pewne poluzowania w zależności od poziomu 7-dniowego wskaźnika zachorowalności na 100 tys. mieszkańców.

Saksonia przedłużając okres obowiązania dotychczasowego rozporządzenia o kwarantannie do 28 marca br. tym samym przedłużyła obowiązek cotygodniowych testów dla pracowników transgranicznych z Polski. Wprowadzono dodatkowo wyjątek od obowiązkowej kwarantanny dla osób, których działalność jest niezbędna dla wykonywania relacji dziennikarskich.

Od 8 marca 

mogą być otwarte księgarnie, szkółki drzewne, centra ogrodnicze, kwiaciarnie, markety budowlane w rygorze sanitarnym.

Działać mogą szkoły nauki jazdy, szkółki żeglarskie i szkółki latania pod warunkiem przygotowania koncepcji sanitarnej i ustalania terminów. Klienci będą musieli posiadać aktualny na dany dzień negatywny wynik testu.

Od 10 marca 

zostaną otwarte szkoły specjalne.

Od 15 marca 

będą otwarte szkoły ponadpodstawowe w hybrydowym trybie nauczania i z obowiązkowymi testami dla uczniów (1 w tygodniu) i nauczycieli (2 x w tygodniu).

W przypadku, gdy wskaźnik będzie się utrzymywał poniżej 100 przez 5 kolejno następujących po sobie dni, możliwe jest:

  • otwarcie placówek handlowych dla klientów na zasadzie zasady Click & Meet, czyli po uprzedniej rezerwacji w sklepie terminu zakupów i ograniczonego czasu ich trwania oraz podaniu danych kontaktowych. Maksymalna liczba klientów jest ograniczona do jednej osoby na każde 40 mkw. powierzchni.
  • otwarcie gabinetów kosmetycznych i studiów tatuażu. Personel będzie musiał wykonać raz w tygodniu test, klienci będą musieli przedłożyć negatywny wynik testu wykonanego tego samego dnia.
  • sport indywidualny samemu lub we dwie osoby oraz dla dzieci do 15 roku życia w grupach do 20 osób w obiektach sportowych na świeżym powietrzu
  • od 15 marca 2021 r. otwarcie ogrodów botanicznych i zoologicznych pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji terminów oraz zapisywaniem danych kontaktowych umożliwiającym śledzenie kontaktów
  • od 15 marca otwarcie muzeów, galerii sztuki i miejsc pamięci pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji terminów oraz zapisywaniem danych kontaktowych umożliwiającym śledzenie kontaktów

Gastronomia (tylko ogródki zewnętrzne) i pozostałe placówki kultury jak kina, teatry, sale koncertowe, szkoły tańca będą mogły działać pod pewnymi rygorami, jeśli wskaźnik zachorowalności przez 14 kolejno następujących dni utrzyma się poniżej 100, najwcześniej od 22 marca.

Dla większych poluzowań przyjęto wskaźniki zachorowalności poniżej 50 przez 5 dni, poniżej 50 przez 14 dni oraz poniżej 35 przez 5 dni.

Zastrzeżenie powrotu do obostrzeń

W przypadku, gdy 7-dniowy wskaźnik zachorowalności na 100 tys. mieszkańców przez trzy kolejno następujące po sobie dni przekroczy poziom 100 na terenie powiatu, powiat musi znieść wymienione poluzowania od drugiego dnia roboczego. Jednocześnie przywrócone zostaną ograniczenia w przemieszczaniu się (opuszczanie mieszkania tylko z istotnego powodu) i zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych wyznaczonych przez władze powiatu oraz ograniczenie kontaktów do spotkań osób jednego gospodarstwa domowego z jedną osobą z innego gospodarstwa domowego, nie wliczając dzieci do 15 roku życia.

W zależności od sytuacji epidemicznej w regionie powiaty mogą wprowadzać ostrzejsze rygory.

Źródła: kreis-goerlitz.de, zgorzelec.eu

print

Zobacz także: