Majowe święta

30.04.2024r.
Drukuj

Przed nami majowe dni świąteczne – Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

1 maja – Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

W Polsce ustanowione zostało świętem państwowym w 1950 roku, jest dniem wolnym od pracy. 1 maja jest Świętem Pracy lub inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy, na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku.

W tym dniu obchodzimy również rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku przypada 20 rocznica.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Barwy widniejące na fladze Polski są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej oraz jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Czerwień symbolizuje przelaną krew w walce w obronie kraju, biel – wartości duchowe, czystość i niepokalanie. Tego dnia wywieśmy flagi, a by w ten sposób okazać patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny.

Przed Dniem Flagi RP warto przypomnieć sobie zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem – MINIPRZEWODNIK

Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja – 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalona 3 maja 1791 r. powstała przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierała program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła również liberum veto.

print

Zobacz także: