Międzynarodowe Dni Messiaena – 15.-19.01.2020

30.12.2019r.
Drukuj

Od 15 do 19 stycznia 2020 r. młody, polsko-niemiecki festiwal ukaże poruszającą historię byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A i pełną barw twórczość muzyczną Oliviera Messiaena. Międzynarodowe Dni Messiaena upamiętniają jedno z najbardziej niezwykłych prawykonań dwudziestego wieku. 15 stycznia 1941 roku francuski kompozytor Olivier Messiaen (1908 – 1992) wykonał wraz z trzema współwięźniami obozu jenieckiego Stalag VIII A w Görlitz swój utwór “Quatuor pour la fin du temps“ („Kwartet na koniec czasu“).

Niemieckie stowarzyszenie „Meetingpoint Music Messiaen“ i polska fundacja „Pamięć, Edukacja, Kultura“ od dwunastu lat organizują wykonanie ośmioczęściowego dzieła na skrzypce, wiolonczelę, klarnet i fortepian w historycznym miejscu, gdzie odbyła się jego prapremiera – po dzisiejszej polskiej stronie miasta bliźniaczego Görlitz-Zgorzelec. Od roku 2017 coroczne wykonanie Kwartetu stanowi część kilkudniowego festiwalu „Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec”. Motyw przewodni czwartej edycji brzmi 'sounding colours’ i podkreśla łączenie przez Oliviera Messiaena w swojej twórczości dwóch wrażeń zmysłowych: dźwięku i barwy.

Tę podstawę artystycznego wyrazu kompozytora podczas festiwalu będą starali się przybliżyć publiczności, jednocześnie włączając ją w ten proces, liczni artyści i badacze. Uczynią to w formie
instalacji, rozbudowanych, innowacyjnych formatów koncertowych, a także konfrontując dzieła Messiaena z twórczością innych kompozytorów i artystów, którzy w swojej pracy w różnorodny sposób
zgłębiają temat przewodni czwartej edycji wydarzenia: 'sounding colours’. Wykłady i oprowadzania ukażą dodatkowo zjawisko łączenia różnych dziedzin sztuki oraz wyjątkowe pojmowanie przez
kompozytora pojęć barwy i dźwięku. Artyści pochodzący z różnych zakątków świata i reprezentujący różnorodne gatunki sztuki podejmą refleksję na temat związku pomiędzy widzeniem a słyszeniem, zarówno w centrum pamięci na terenie byłego obozu jenieckiego, jak i w innych miejscach w bliźniaczym mieście Görlitz-Zgorzelec.

print

Załączniki

Zobacz także: