Międzynarodowe spotkanie młodzieży Worcation

07.08.2023r.
Drukuj

Międzynarodowe spotkanie młodzieży Worcation, organizowane przez Meetingpoint Memory Messiaen e.V. we współpracy z Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura zaprasza 27 młodych Europejczyków na międzynarodowe spotkanie młodzieży w Görlitz – Zgorzelec w ramach jego 16. Edycji projektu.

Młode osoby z Ukrainy, Polski, Włoch i Niemiec podczas warsztatów teatralnych, artystycznych i archeologicznych zajmą się tematem przewodnim „Propaganda i dezinformacja”, a w szczególności kompleksowym tematem niewoli wojennej w czasach narodowego socjalizmu i Stalagu VIII A w Görlitz (miejsce pamięci dziś w Zgorzelcu). Przy czym rosyjska agresja przeciw Ukrainie również stanowi ważny punkt programu w pracy grupy. Młodzi ludzie wyciągają wnioski z historii, aby móc umieścić dzisiejszą sytuację polityczną na świecie w kontekście bieżących wydarzeń z ugruntowaną wiedzą.

Program obejmuje grę miejską, wieczory filmowe, wycieczki m.in. do Stalagu VIII C i Luft III w Żaganiu oraz do Drezna, a także wieczory kulturalne, podczas których młodzież poznaje siebie nawzajem, język i kulturę pozostałych uczestników.

Tytuł „Worcation”, neologizm słów angielskich tłumaczy się na „praca” i „wakacje”, łączy w sobie dwa filary projektu, ponieważ młode osoby pracują w kilku warsztatach i spędzają wspólne wakacje w wolnym czasie. Każdego dnia osoby uczestniczące jeżdżą rowerami z Görlitz do miejsca pamięci w Zgorzelcu, gdzie podczas trzech warsztatów analizują i badają losy jeńców wojennych z różnych perspektyw w obozie jenieckim Stalag VIII A Görlitz z czasów II wojny światowej.

Uroczyste zakończenie projektu

Podczas warsztatów młodzi ludzie opracują kilka niezależnych projektów, które zostaną zaprezentowane podczas ceremonii zamknięcia na zakończenie spotkania. Wydarzenie, które odbędzie się w piątek 11 sierpnia 2023 r. O godz. 12:00, obejmie ceremonię upamiętniającą wszystkie ofiary narodowego socjalizmu, w szczególności jeńców wojennych Stalagu VIII A, ale także wszystkich tych, którzy dziś walczą o pokój. Meetingpoint Memory Messiaen e.V. oraz Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura serdecznie zapraszają na to wydarzenie.

Data: 11 sierpnia 2023 

Godzina: 12:00 

Miejsce: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura, ul. Jeńców Stalagu VIII A 1, Zgorzelec

źródło: MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN e.V.

print

Zobacz także: