Dawna nazwa w języku niemieckim Köslitz
Sołtys – Anna Rychter
Rada sołecka:
- Rafał Rychter
- Marek Habiniak
- Małgorzata Czekała
- Miron Bakowski
- Weronika Nowak
Liczba ludności: – 345 os. (stan na 2024 r.)
Identyfikator miejscowości w systemie SIMC to 0193281, współrzędne GPS to (14.986111, 51.106111).
|
Niewielka wieś leżąca na Pogórzu Izerskim, na zachodnim skraju Równiny Zgorzeleckiej w dolinie Nysy Łużyckiej, założona przez Słowian między VII-X wiek. Miejscowość otaczają głównie użytki rolne. Koźlice zostały założone jako wieś łańcuchowa, kształtowana wzdłuż głównej ulicy połączonej z prostopadłymi do niej drogami z Tylic i Kunowa. Ten układ ruralistyczny zachował się do dziś, z tym, że znacznie została przerzedzona jej zabudowa.
Jeszcze na początku XX wieku, na pobliskich polach odkryto topór z serpentynitu, który pochodził z czasów epoki kamiennej. Po wojnie stał tu pałacyk, który z czasem został rozebrany. We wsi, na Koźlickiej Górze, znajduje się obelisk tragicznie zmarłej w 1921 Gertrude Brandt, córki właściciela wsi. W latach 60. XIX w. we wsi działała fabryka sukna Ernesta Geisslera. Na początku XX w. działał wytwórnia waty i bielarnia. W pobliżu miejscowości znajdują się stawy rybne, których tradycja sięga XV w.
Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) z dnia 15.12.2017 na obszarze wsi Koźlice znajdują się 2 zabytkowe obiekty wpisane do rejestru zabytków:
– Grodzisko Koźlice, st.1 ze średniowiecza VII-XII w. – Osada Koźlice, st.2 ze średniowiecza XI-XII w.
Na terenie Koźlic działa Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. Centrum zostało zbudowane na terenie Obozu Jenieckiego Stalag VIII A, gdzie 15 stycznia 1941 r. miało miejsce prawykonanie w całości utworu „Kwartet na koniec czasu”. Centrum stworzy możliwości upamiętnienia wydarzeń II wojny światowej ze szczególnym podkreśleniem jenieckiej działalności artystycznej. Kwartet skomponował Olivier Messiaen, będąc jeńcem wojennym osadzonym w Stalagu VIII A w Gorlitz po stronie dzisiejszego Zgorzelca. Dzieło to znawcy współczesnej muzyki uznają za jeden z najgłębszych i najbardziej porywających utworów w muzyce XX stulecia. To arcydzieło muzyczne wykonywane już było ponad 500 razy na oficjalnych koncertach przez światowej sławy muzyków.
Przez Koźlice biegnie szlak pieszo – rowerowy, powstały w ramach projektu „Przygoda z Nysą”, funkcjonuje Świetlica wiejska, teren rekreacyjny oraz siłownia.
W miejscowości w ostatnim okresie wykonano następujące inwestycje: – remont świetlicy wiejskiej – uzupełniono oświetlenie drogowe o 20 nowych lamp – wymieniono 27 opraw oświetleniowych na LED-owe, – wykonano naprawę wszystkich dróg gminnych, – położono nowa nawierzchnię z frezowiny na gminnej drodze dojazdowej do posesji, – utwardzono część drogi na Bożatę, – budowa siłowni zewnętrznej, – zamontowano wiatę drewnianą, – wyasfaltowana ścieżkę rowerową, – postawiono nową wiatę na przystanku autobusowym
|