Mistrz skrzypiec zachwycił

16.04.2019r.
Drukuj

W poniedziałkowy wieczór 15 kwietnia w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu odbył się Recital Skrzypcowy Jacka Ropskiego. Koncert zgromadził liczną publiczność, która została oczarowana  przepięknym brzmieniem skrzypiec i wirtuozerią Mistrza.

W pierwszej części koncertu Jacek Ropski zagrał na skrzypcach solo dwa barokowe utwory: VII Fantazję na skrzypce solo Es Georga Philippa Telemanna i Chaconne z II Partity na skrzypce solo d, BWV 1004 Johanna Sebastiana Bacha. W drugiej części koncertu Mistrzowi towarzyszyli zgorzeleccy pedagodzy: Michał Błaszczyk- pianista i Anna Krupa- skrzypaczka. W wykonaniu Jacka Ropskiego i Michała Błaszczyka zabrzmiała IV Sonata na skrzypce i fortepian D- dur Georga Friedricha Haendela. Zachwycił wspaniały finał koncertu w wykonaniu tria: Koncert na dwoje skrzypiec i fortepian d-moll, BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha.  Koncert poprowadziła Dorota Adaszewska.

Zgorzeleckich melomanów urzekła sprawność techniczna Jacka Ropskiego, piękne brzmienie jego instrumentu, a nade wszystko muzyczna wrażliwość Mistrza. Poniedziałkowy Recital dał mnóstwo radości i artystycznych przeżyć zgorzeleckiej publiczności oraz uczniom i pedagogom Szkoły Muzycznej.  Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak niezwykłego muzyka- wspaniałego skrzypka, pedagoga, wrażliwego artystę. Radość tym większa, że przed koncertem od godzin porannych Jacek Ropski poprowadził warsztaty skrzypcowe dla uczniów oraz nauczycieli PSM I i II st. Wszyscy mogliśmy korzystać z umiejętności, doświadczenia i charyzmy Mistrza.

Jacek Ropski to skrzypek, doktor habilitowany sztuki, adiunkt w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Kształcił się m.in. u legendarnego Antoniego Cofalika,  a potem w  berlińskim Universität der Künste i  w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005. W 2008 roku otrzymał  stopień doktora sztuki. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

źródło: Dorota Adaszewska/PSM w Zgorzelcu

 

print

Zobacz także: