Nabór wniosków o sfinansowanie usług umożliwiających nabycie lub zwiększenie kwalifikacji i umiejętności
I. Wniosków o skierowanie na szkolenie indywidualne:
O szkolenie indywidualne mogą ubiegać się osoby, które uzasadnią potrzebę nabycia bądź podniesienia kwalifikacji zawodowych i innych zwiększających szansę na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej
w przypadku :
- braku kwalifikacji zawodowych,
- konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji,
- utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie.
W pierwszej kolejności realizowane będą wnioski osób bezrobotnych, które uzasadniając celowość udziału w szkoleniu wykażą szansę na podjęcie zatrudnienia (wskazane jest dołączenie do wniosku o skierowanie na szkolenie indywidualne deklaracji przyszłego pracodawcy o zamiarze zatrudnienia osoby bezrobotnej) lub zadeklarują otworzenie działalności gospodarczej po ukończeniu szkolenia w terminie do 2 miesięcy po ukończeniu szkolenia.
II. Wniosków o przyznanie bonu szkoleniowego:
O przyznanie bonu szkoleniowego na sfinansowanie kosztów jednego lub kilku szkoleń w maksymalnej w wysokości do 100% przeciętnego wynagrodzenia może ubiegać się osoba bezrobotna, która:
- nie ukończyła 30 roku życia,
- złożyła wniosek o przyznanie bonu szkoleniowego,
- uprawdopodobniła podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej po zakończeniu szkolenia,
- została objęta indywidualnym planem działania, który zakłada możliwość przyznania bonu szkoleniowego.
UWAGA! W bieżącym roku nie będą finansowane w ramach szkoleń indywidualnych oraz bonów szkoleniowych:
- szkolenia z zakresu prawa jazdy kat. B,
- szkolenia z zakresu nauki języków obcych.
Dodatkowo w ramach szkoleń indywidualnych w przypadku kursów z zakresu prawa jazdy kategorii E/B, C, E/C, D oraz świadectw kwalifikacji na przewóz rzeczy/osób nie będą finansowane:
- koszty badań lekarskich i psychologicznych,
- koszty egzaminów państwowych przed komisją WORD, o których finansowanie można ubiegać się odrębnym wnioskiem o sfinansowanie kosztów egzaminów i licencji.
III. wniosków osób bezrobotnych lub poszukujących pracy o finansowanie kosztów egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień lub tytułów zawodowych lub koszty uzyskania licencji – w wysokości do 100% przeciętnego wynagrodzenia.
IV. Wniosków osób bezrobotnych lub poszukujących pracy o finansowanie kosztów studiów podyplomowych:
w wysokości do 100% kwoty opłaty za studia, jednak nie więcej niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia.
Termin naboru przyjmowania wniosków: od dnia 31.01.2023r. w sposób ciągły do momentu wyczerpania środków finansowych.
Złożone w w/w terminie wnioski będą rozpatrywane zgodnie z obowiązującymi w 2023r. zasadami dostępnymi w siedzibie Urzędu oraz pod adresem http://zgorzelec.praca.gov.pl
Termin rozpatrzenia wniosków nie przekroczy 30 dni.
Wnioski wypełnione czytelnie oraz kompletnie należy składać osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgorzelcu, ul. Pułaskiego 14 bądź za pośrednictwem poczty oraz w formie elektronicznej poprzez platformę ePUAP.
Druki wyżej wymienionych wniosków dostępne są w siedzibie Urzędu u doradców klienta oraz na stronie internetowej http://zgorzelec.praca.gov.pl
Szczegółowych informacji udzielamy w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy (pokój nr 210, 214) oraz pod numerem telefonu 75 777 05 50 lub 75 777 05 54.
źródło: PUP w Zgorzelcu