Nadanie Sztandaru Gminie Zgorzelec

26.06.2023r.
Drukuj

W piątek 23 czerwca br., na boisku sportowym w Łagowie odbyła się ważna dla środowiska lokalnego uroczystość nadania Sztandaru Gminie Zgorzelec, która zgromadziła liczne grono samorządowców wszystkich szczebli, przedstawicieli instytucji, firm i organizacji z terenu gminy, poczty sztandarowe gminnych placówek oświatowych i OSP oraz mieszkańców i przyjaciół gminy.

Sztandar jest najważniejszym znakiem i symbolem wyróżniającym i jednoczącym daną zbiorowość oraz podnoszącym jej prestiż. W Polsce tradycja sztandaru wywodzi się z czasów rycerskich i jest szeroko rozpowszechniona wśród różnych zorganizowanych społeczności.

Uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowych przemówień, Wójta Piotra Machają, w imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego Jerzego Michalaka – Dyrektora Departamentu Rozwoju Aglomeracji oraz Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński.

Uroczysty Akt Nadania Sztandaru odczytała Przewodnicząca Rady Gminy Zgorzelec Anna Rakoczy.

Na ręce Wójta Piotra Machaja sztandar przekazali przedstawiciele Komitetu Fundatorów Sztandaru – Grzegorz Miłoszewicz – Radny Gminy Zgorzelec, Dariusz Gawlik – Dyrektor Kopalni Gronów oraz Mateusz Brąberek – przedsiębiorca. Następnie sztandar został przekazany pocztowi sztandarowemu, w skład którego Wójt powołał pracowników Urzędu Gminy Zgorzelec.

Po oficjalnej prezentacji, nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru przez Dziekana Dekanatu Jana Kułynę i Proboszcza Parafii Prawosławnej w Zgorzelcu ks. Marka Bonifatiuka oraz wbicie pamiątkowych gwoździ przez fundatorów. Sztandar Gminy Zgorzelec został ufundowany przez Grono Fundatorów, które stanowią firmy i instytucje, samorządowcy, sołtysi i przedstawiciele organizacji, Gminne Placówki Oświatowe, Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich, a także osoby, dla których idea wykonania sztandaru stała się wartościowa.

Uroczystość uświetniły występy uczniów szkół podstawowych z terenu gminy w tym zespołu Pieśni i Tańca „Lusatia” z Osieka Łużyckiego oraz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej PGE KWB Turów.

Po części oficjalnej rozpoczął się festyn na którym można było spróbować potraw przyrządzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dla młodszych mieszkańców ścianka wspinaczkowa z CRT Radomierzyce oraz dmuchańce. Na zakończenie występy zespołów Muzycznych Singer’s oraz Disco Polo Show.

print

Zobacz także: