Nagrody i wyróżnienia

 

 

Gmina Zgorzelec jest jedną z najlepiej zarządzanych jednostek w województwie dolnośląskim, czego potwierdzeniem jest otrzymanie wielu nagród i wyróżnień, w tym między innymi: Dolnośląskiego Klucza Sukcesu w kategorii na „najbardziej gospodarną gminę wiejską” czy zwycięstwo we współzawodnictwie „Filantrop roku 2004, w kategorii „instytucje”. Innym potwierdzeniem wizerunku prężnie rozwijającej się gminy, jest zajęcie III miejsca w konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto w Polsce w roku 2005, w kategorii „kompleksowe inwestycje i modernizacja oświetlenia dróg i ulic”. Działania gminy zostały docenione również na innym polu – Gmina Zgorzelec trzy razy pod rząd otrzymała tytuł – Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji, oraz  dwa wyróżnienia w tym konkursie. Zakończona z sukcesem Akcja „Przejrzysta Polska” jest kolejnym wyznacznikiem wagi, jaką władze gminy przykładają do prawidłowego i skutecznego działania. Gmina Zgorzelec w swoich działaniach stosuje nowoczesne rozwiązania poprawiające pracę samorządu, jak np. elektroniczny obieg dokumentów. Za wzorcowe wdrożenie tej technologii gmina uzyskała wyróżnienie „Banku Dobrych Praktyk” oraz tytuł „Samorządowy Hit Dolnego Śląska 2006”.  Dbałość o klienta i zaangażowanie w doskonaleniu procedur zapewniających coraz lepsze zarządzanie jakością zaowocowało przyznaniem Certyfikatu EN:PN ISO 9001:2001. W 2007 roku w Rankingu „Rzeczpospolitej” Gmina Zgorzelec zdobyła zaszczytne III miejsce i tytuł „Najlepsza Gmina Wiejska”. W 2008 roku otrzymała jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Dolnym Śląsku – Dolnośląskiego Gryfa.

W 2017 r. gmina Zgorzelec otrzymała certyfikat „Wzorowa Gmina”.  Certyfikat jest potwierdzeniem, że Gmina Zgorzelec należy do grona najlepszych samorządów w Polsce.

Gmina Zgorzelec otrzymała w 2017, 2018 r. i 2020 r. certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji”. Certyfikat potwierdza iż uhonorowana nim jednostka samorządu terytorialnego prowadzi lokalną politykę oświatowa w sposób efektywny, nowoczesny, skuteczny w oparciu o najwyższe standardy jakościowe.

Na XXVII Targach ŚWIATŁO 2019 i XVII Targów ELEKTROTECHNIKA 2019 Gmina Zgorzelec otrzymała 3 nagrody:

– Najlepsza Inwestycja Oświetleniowa 2018 r.

– Najlepiej Oświetlona Gmina i Miasto 2018 r.

– Wyróżnienie Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej za kompletną modernizację i dobudowę nowych punktów i linii oświetlenia drogowego na terenie gminy